Živí mrtví 24: Život a smrt

80%
Smrt přichází stále až příliš snadno.

Živí mrtví 24: Život a smrt

Vydalo nakladatelství Crew, 2018, 299 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba: Charlie Adlard a Cliff Rathburn

Obálka komiksu

Robert Kirkman prostě dokáže udržet vaši pozornost a knihy "Živí mrtví 24: Život a smrt" je toho jen dalším důkazem. Tahle série prostě nemůže být nikdy slabá. Může mít slabší knihy, ale vždycky pak dojde k něčemu, co vás nakopne, k něčemu, co ukazuje, jak je ten svět skvělý, a to i přesto, že jste se třeba některé hlavní postavy naučili nesnášet. A myslím, že je to celkem snadné. Třeba Andrea mi nesedí jako zamilovaná holka, Carl se vyvinul v hrozného parchanta, Rick je někdy tak nerozhodný, až je to protivné, i když si myslí, že ví, kam směřuje, ale všechno je to dáno příběhem, všechno je to dáno tím, jak se svět kolem hrdinů vyvíjí, koho potkávají, co je motivuje a co je mění. A ono tam vždy čeká něco nového.

Ukázka z komiksu

Skupina šeptajících je rozhodně novinkou – tedy novinka už úplně ne, chvíli už o nich víme – která zasáhla pořádně do dění v sérii. Ale nebylo to nic proti tomu, co se stane v knize "Živí mrtví 24: Život a smrt". Za to, co se dočtete na konci, budete Kirkmana buď milovat, anebo nenávidět. No dobře, je také možné, že se oba pocity dostaví najednou, protože to je konec, který jste prostě nečekali. Ale trochu předbíhám, protože v rámci knihy "Živí mrtví 24: Život a smrt" nebudete na první pohled vědět, co vás čeká. Ono se to prostě najednou stane, i když si o to postavy tak trochu koledovaly. Ve skutečnosti je ale kniha "Živí mrtví 24: Život a smrt" celkem klidnou, protože se zde vlastně řeší jen dvě, možná tři věci.

Ukázka z komiksu

První, a ta největší, je trh, který se chystá. Všechno se musí připravit a Rick na všechno odhlíží, ale zapojení jsou v podstatě všichni ze všech osad, které se nacházejí ve zmapované oblasti. Díky trhu ale může dojít na návrat jedné oblíbené postavy, za což jsem osobně byl docela rád. Je vidět, že Kirkman trochu nevěděl, co s ní, ale dal jí čas a teď pro ni má skutečně parádní příběh. Anebo alespoň jeho začátek je hodně dobrý. To je tedy jedna věc, která se v knize "Živí mrtví 24: Život a smrt" řeší. Ty zbylé dvě jsou, co s Gregorym, který se pokusil zabít Maggie, ale nevyšlo mu to. A pak je tady samozřejmě Carl, který si jednou vrznul a je ochoten svojí milence změnit svět, pokud už nechce celkově měnit svět k lepšímu. A je sakra pyšný na to, že nemá jedno oko.

Ukázka z komiksu

Jeví se to skoro neuvěřitelné, ale je to skutečně tak. Série už má celkem dvacet čtyři knih a pořád je nesmírně kvalitní. Kolik tvůrců tohle může říct? Musí se navíc ještě vyzdvihnout, že Robert Kirkman píše sérii od začátku, ale skoro stejně dlouhou dobu je s ním i Charlie Adlard, který sérii kreslí od druhé knihy. Vydržet tak dlouho i z pozice kreslíře se cení. A vůbec nevadí, že je komiks černobílý. Vlastně je to dobře, ani si ho jako barevný nedovedu představit. Takže, pánové, jen tak dál, protože série "Živí mrtví" je pro mě srdeční záležitostí a těším se na každý další díl, protože ví, že tam bude opět něco skvělého, ať už je to sociální kritika, nefungující lidské vztahy, anebo zvrat jako blázen.

 

Hodnocení: 80 %