Živí mrtví: Staré dobré časy

80%
Po recenzi na seriál The Walking Dead je vhodné se konečně trochu podívat na předlohu, podle které vznikal. Jedná se o jednu z neuznávanějších sérií současnosti.


Živí mrtví: Staré dobré časy

Vydalo nakladatelství Crew, 2009, 299 Kč

 

Scénář: Robert Kirkman

Kresba a obálka: Tony Moore

Dodatečné stínování: Cliff Rathburn

 

Ve světě, jemuž vládnou mrtví, teď musíme konečně začít žít.

 

Robert Kirkman je v současné době jedním z nejvyhledávanějších komiksových scénáristů vůbec. Má rozjeto tolik sérií, že je až s podivem, že to všechno stíhá. Navíc je s ještě větším podivem, že více méně všechny jsou minimálně průměrné, ale spíše nadprůměrné. Holt je to člověk, který se skutečně chytl toho správného řemesla a dělá ho, jak nejlépe umí. Ale i přesto, že sérií má hodně, jeho nejlepším a neuznávanějším dílem je The Walking Dead, v češtině známí jako Živí mrtví. V současné době se jedná o jednu z nejuznávanějších sérií, podle níž se začal točit i velmi úspěšný seriál – recenze na první sezónu The Walking Dead je již na Necronomiconu zveřejněna. Ale my se s Živými mrtvými setkáváme u jejich zrodu.

Obálka českého vydání první knihy

První kniha, která nese podtitul „Staré dobré časy“, byla u nás vydána nakladatelstvím Crew – ono také kým jiným. Za tento počin rozhodně patří Pavlovskému, Litošovi a dalším, včetně překladatele Antonína velký dík. Kniha sice nemá tvrdý přebal, ale její vazba je dobrá, nedochází k rozpadávání, a to zatím ani po několikerém čtení. Crew opět odvedla skvělou práci a právem je naším nejlepším komiksovým nakladatelstvím – ne o tuhle větu jsem skutečně nebyl požádán, ani za ní nedostanu zaplaceno.

Ale asi už je na čase se podívat na samotný příběh. Asi všichni víme, o čem bude. Tohle je příběh plný zombie, chodců, nemrtvých, nebo jak jim chcete říkat. A Kirkmana nás po velmi krátkém úvodu, který má pouhou stranu, zavádí rovnou do světa, kde jsou nemrtví v přesile a živí lidé musejí o své místo hodně tvrdě bojovat. Hlavní postavou je Rick Grimes, i když komiks se samozřejmě rozrůstá a důležitých postav je více. Ale začínáme právě u Ricka a on bude i tím, kdo nakonec povede skupinu přeživších. Rick se probouzí z kómatu a není to probuzení nikterak příjemné. Hned po několika krocích se na něj vrhá nemrtvý. Ale Rick to ustojí, stejně jako mnoho dalších ran, které jej v novém světě a novém životě čekají. Jeho první myšlenka patří rodině, kterou v domě, kde žili, bohužel nenachází. Rick se seznamuje se světem, který je tolik odlišný a díky Mooreově kresbě a skvělému scénáři jsou zde skutečně silné scény, které člověka chytnou u srdce.

První ukázka komiksu

Příběh tohoto dílu je o tom, že Rick najde svou rodinu a spojuje se se skupinkou přeživších. Ale také o tom, že svět je jiný, ale především jsou jiní i lidé, kteří se velmi různě vyrovnávají s nastalou situací. A někdy ani ti nejsilnější prostě nedokážou jít dál, což je i vyústěním této knihy.

Staré dobré časy jsou úvodem celé epické ságy, ale jedná se o úvod velmi dobrý, kde vidíme, že postavy nebudou šetřeny. Čeká je štěstí, ale toto štěstí je vždy přebíjeno událostmi tragickými a hlavně všudypřítomným strachem a obavami. Ve světě, kde smrt kráčí po zemi, je těžké jen zamhouřit oko, navíc jsou lidé nuceni přežívat s naprostými cizinci. A je možné jim všem důvěřovat? Je možné se spolehnout na někoho, o kom pořádně nic nevíme? A zbývá nám něco jiného?

Druhá ukázka komiksu

Jak uvedl sám autor scénáře Robert Krikman: Co se děje ve světě, když zombie filmy skončí? Jak postavy dále žijí, co musí podstoupit? Kam je jejich osudy zavedou? Přežijí? Na tyhle otázky se rozhodl odpovědět ságou, která očividně jen tak neskončí. A myslím, že může být jenom rádi. A doufat, že Crew s vydáváním série nepřestane.

 

Komiks Živí mrtví: Staré dobré časy vydalo nakladatelství Crew – zakoupit.

Hodnocení: 80%