Bažináč: Láska a smrt

95%
Na druhou knihu z řady "Bažináč" jsme si museli trochu počkat, ale rozhodně to čekání stálo za to. Alan Moore opět nezklamal a BB/art spolu s Crew ukázaly, že prostě ví, co by se mělo překládat do češtiny.

 

Bažináč: Láska a smrt

Vydalo nakladatelství BB/art ve spolupráci s Crew, 2009, 499 Kč

 

Scénář: Alan Moore

Kresba: Stephen Bissette, John Totleben, Alfredo Alcala, Rick Veitch, Shawn McManus, Ron Randall

Předmluva: Neil Gaiman

 

Cena se nám od prvního dílu trochu zvedla, ale ne, není to tím, že by za 6 let, které uplynuly od prvního vydání komiksu „Bažináč“ v České republice, došlo k takové inflaci, ale jednoduše tím, že druhý díl je ještě propracovanější. Je to dáno tím, že obsahuje nádherně barevné stránky, které jsou doplněné skvělým úvodem a předmluvou, dokonce se zde v závěru objevují i krátké životopisy autorů. Po stránce vazby nelze knize skutečně nic vytknout, ani nevadí, že zde není přiložena galerie nebo něco podobného, protože tohle všechno mluví samo za sebe. České vydání je skutečně luxusní. Jen škoda, že si takové nevysloužil i první díl.

 

Titulní strana českého vydání komiksu Bažináč: Láska a smrt.

Pokud přejdeme k příběhu – k českému vydání a jeho podobě se ještě vrátím – nelze Alanu Moorovi opět nic vytknout. V prvních čtyřech sešitech rozehrává úžasnou děsivou hru, která skutečně dýchá těmi nejlepšími horory. Louisianské bažiny ději dokonale sedí a atmosféra díky nim velmi houstne. Ale co je na tom všem naprosto překvapující, ten horor není ničím jiným než milostným příběhem, který se rozvíjí mezi lidskou ženou a Bažináčem, postavou ryze rostlinnou. A že si myslíte, že láska v téhle podobě nemůže dojít intimního naplnění? Myslím, že budete překvapeni poslední kapitolou této knihy, která je skutečně mistrovským dílem.

 

Ukázková strana z komiksu Bažináč: Láska a smrt.

Ale nepředbíhejme. Stostránkový úvodní příběh nám vysvětluje, jak to vlastně bylo s manželem Abigail, který měl na konci prvního dílu zlou nehodu. Mimochodem, zde je krásně vidět, jak na sebe příběhy navazují. Ale na druhou stranu jsou zde takové, které úplně propojené nejsou. Dokonalou ukázkou je jednodílná povídka „Pog“, která je vyprávěna z pohledu roztomilých mimozemšťánků. Ne, není to hloupá povídka, právě naopak. I zde Alan ukazuje své mistrovství a dokazuje, že je schopen vytvořit silný příběh, a to i s postavičkami, které nejsou na první pohled úplně zajímavé. Navíc je schopen si tak krásně hrát s jazykem, což muselo být pro překladatele skutečně velkým oříškem, ale Viktor Janiš se toho zhostil se ctí a slova, která na nás mimozemšťané chrlí, jsou nádherně hravá a krásná. Čeština je skutečně jedinečná řeč a Viktor Janiš to jen potvrzuje.

 

Ukázková strana z komiksu Bažináč: Láska a smrt.

Stejně jako Alan Moore dokazuje, že je mistrem příběhu a inspirací pro všechny další, nejen komiksové autory. „Opuštěné domy“ jsou toho zářným příkladem a ne náhodou se vám vybaví dílo Neila Gaimana. Propojení pomocí Kaina a Ábela, ale i styl vyprávění odkazují na to, že ani jednomu z umělců není cizí vypravěčství a že jsou skutečnými profesory tohoto řemesla. Poslední kapitola knihy s názvem „Svěcení jara“ je důkazem toho, jak krásně lze pojmout sex mezi člověkem a rostlinou, jak bizarní a přitom naplňující takové spojení může být.

 

Ukázková strana z komiksu Bažináč: Láska a smrt.

Ne, „Bažináčovi“ prostě není možné cokoli vytknout, protože jako komiks je skvělý, děsivý i romantický, veselý i nostalgický. Společnost BB/art k němu přistoupila s láskou a „Bažináč“ dostal podobu, kterou si i na našem trhu zaslouží. Jedná se rozhodně o jeden z nejlepších hororových komiksů, které u nás byly vydány, ale strhující je i díky svému žánrovému přesahu. Vzhledem k barevnosti, dávám více než u prvního dílu.

 

Hodnocení: 95%