V jako Vendeta

95%
Jeden z nejlepších komiksů Alana Moora ještě z doby, kdy s komiksem vlastně začínal. Skvělé dílo o tom, jakou budoucností by byla ta fašistická.

 

V jako Vendeta

Vydalo nakladatelství BB/art + Crew, 2005, 690 Kč

 

Scénář: Alan Moore

Kresba: David Lloyd

 

Když čtu téměř cokoli, co má na svědomí Alan Moore, je to pro mě zážitek. Jsou výjimky, ke kterým bych se chtěl vrátit později, ale to, co vyšlo knižně česky, to jsou všechno skvělé příběhy, které prostě stojí za čtení. Ne nadarmo se říká, že Alan Moore je jedním z nejvšestrannějších scénáristů. Skutečně tomu tak je. Dokáže napsat komiksy komediální, ale stejně tak i poměrně temné vize fašistického světa jako právě v případě komiksu „V jako Vendeta“.

Obálka českého vydání komiksu V jako Vendeta.

Pokud jsou vyjmenovávány nejlepší komiksy, jaké kdy Alan Moore vytvořil, většinou se na „V jako Vendeta“ nezapomíná. Vlastně je tenhle komiks řazen hned za komiks Watchmen - Strážci, s kterým má také určité prvky společné. Oba komiksy jsou pojednány v podobném duchu, i když je pravda, že superhrdinský prvek komiksu „V jako Vendeta“ je spíš upozaděn. Pokud bych měl jmenovat největší úspěchy Davida Lloyda, kreslíře a spolutvůrce komiksu „V jako Vendeta“, bude tento komiks jednoznačně na prvním místě.

Ukázka z českého vydání komiksu V jako Vendeta.

„V jako Vendeta“ je komiksem, který vypráví příběh blízké budoucnosti (pokud mluvíme o době, kdy byl komiks psán). V této době je Anglie fašisticky řízenou zemí, není to místo, kde by bylo snadné a příjemné žít. Vláda má všude své špehy a nikdo si nemůže být ničím jistý. Každý se může dostat do rukou policie, která si s lidmi dělá, co chce. Vidíme to hned v úvodní scéně, kde by pro policisty nebylo problém znásilnit mladou dívku, která by měla být pouze zatčena za prostituci. Proč si rovnou neužít, ne? A jestli ji zabijí, kdo by ji hledal, že?

Ukázka z českého vydání komiksu V jako Vendeta.

Alan a David dokázali vytvořit svět, z kterého doslova dýchá deprese a bezútěšnost. Je to v kontrastu s krásou skrýše titulního V, který shromažďuje umění, které je jinak zakázané a je páleno. On sám je odrazem starých dob, krásy fantazie, ale stejně tak je obrazem budoucnosti, kterou chce být zakladatelem. Jeho plán je vlastně velmi jednoduchý. Vytvořit chaos, z kterého by se zrodila anarchie a nakonec i smysluplná vláda stojící na hodnotách svobody, jež jsou v komiksové Anglii zatracovány. Ať už jste levicově nebo pravicově smýšlející, když se zamyslíte nad tím, co Moore v některých momentech sděluje pomocí svých postav, má argumenty pro obě strany, a i když může vyhrát jenom jeden, přímo nestraní nikomu, ale snaží se pohlížet na svět z obou stran. Velmi sugestivní dílo, které je nadčasové, protože je zde mnoho myšlenek, jež se hodí pro naši dobu.

Ukázka z českého vydání komiksu V jako Vendeta.

Dovolím si citovat: „A víte, z čeho podle mě většina těch potíží pramení? Povím vám to... Z vaší zásadní neochoty prosadit se ve firmě. Podle všeho vůbec nechcete mít nějakou skutečnou zodpovědnost, nechcete být vlastními pány.“ Firmou se zde myslí stát jako uskupení jednotlivých lidí. Metafora poměrně výstižná. „V jako Vendeta“, pokud už nic jiného, vás přinutí, abyste se zamysleli nad tím, jaký je současný stav společnosti a kam tato nejspíš směřuje. Zároveň ale donutí přemýšlet o tom, jaká je naše role, nebo spíš jakou roli si sami vybereme.

 

Hodnocení: 95%