Liga výjimečných II

95%
Kniha "Liga výjimečných II" je ještě o něco lepší než kniha "Liga výjimečných I". Hlavně ta hromada bonusů je skvělá.

 

Liga výjimečných II

Vydala nakladatelství BB/art a Crew, 2004, 490 Kč

 

Scénář: Alan Moore

Kresba: Kevin ONeill

 

Jestli vás nadchl první díl série „Liga výjimečných I“, museli jste si sehnat i druhý díl, který u nás pod hlavičkou nakladatelství BB/art a Crew vyšel velmi záhy. Alan Moore na konci druhého dílu uvedl, že si dávají s Kevinem ONeillem pauzu, a ta skutečně nastala. V současné době však série čítá další, třetí svazek, nemluvě pak o knize The League of Extraordinary Gentlemen: Black Dossier, která dál rozpracovává mýtus ligy a není úplně samostatným příběhem, spíše dalšími bonusovými materiály navíc, které má čtenář pěkně v jedné knize.

Obálka českého vydání komiksu Liga výjimečných II.

Příběh sbírky „Liga výjimečných II“ začíná přesně tam, kde první kniha skončila. „Liga výjimečných I“ měla poslední panel s krajinou, na kterou padalo něco z vesmíru. Mohl to být meteorit, ale co když to bylo něco trochu jiného? Něco... živějšího. „Liga výjimečných II“ tak ve skutečnosti není ničím jiným, než novou, moorovskou verzí klasického románu H. G. Wellse „Válka světů“. Moore věděl, že rámec příběhu bude Wellsovi až příliš podobný, a tak potřeboval hodně silný děj okolo, aby čtenáři pouze nenabídl převařenou verzi staré klasiky. Jak jinak, podařilo se mu to.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných II.

Příběh nepostrádá humor, který je v tomhle případě ještě lepší než v první knize, nepostrádá drsnost, která je místy skutečně těžko snesitelná (hlavně scéna s panem Griffinem a Hydem je dokonalá), a navíc zde nechybí ani erotika, což bylo asi to poslední, co v „Lize“ ještě nebylo vizuálně zobrazeno. Především se ale daří čtenáři poskytnout další skvělý zážitek, který plyne ze spojování děl, která se mohla zdát nespojitelná.

Když se znovu trochu podíváme na to, koho Moore cituje, zůstáváme ohromeni. Kromě klasických postav, které známe z předchozího dílu (Mina Murray, Allan Quatermain, Jekyll/Hyde, Griffin a Nemo) se objevují i nové a my hlouběji zapadáme do světů H. G. Wellse („Válka světů“, „Ostrov doktora Moreaua“), Edgara Rice Burroughse (příběhy o Johnu Carterovi) a Jonathana Swifta („Gulliverovy cesty“). To však není nic ve srovnání s tím, co následuje po samotném komiksu.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných II.

Příběh samotný je nabitý vtipem, akcí, starou Anglií a odkazy na literaturu přelomu 19. a 20. století, ale co teprve chvíle, kdy se začtete do „Almanachu pro cestovatele“. To teprve budete zírat, jak je Moore neskutečně sečtělý. Ty odkazy na ostatní literární díla ani nebudete schopni dohledat. Pouští se zde do mytologie, prezentuje čtenáři místa, která existují na Zemi, ale byla vytvořena lidskou fantazií. V šesti kapitolách svazku procházíme celou zeměkouli a dovídáme se, jaká tajemná místa můžeme všude navštívit. Odkazy na Česko a na české postavy také nechybí. Pokud si sbírku „Liga výjimečných II“ kupujete jenom kvůli komiksu samotnému, musím vám doporučit, abyste si přesto „Almanach pro cestovatele“ pročetli. Dovíte se zde mnohé o dalších osudech hrdinů a nebude pro vás pak divné přesedlat na knihy The League of Extraordinary Gentlemen: Black Dossier a „The League of Extraordinary Gentlemen: Century“. Uskuteční se zde významné události, které posouvají příběh výrazně dál.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných II.

Stejně jako sbírka předchozí obsahuje „Liga výjimečných II“ větší množství bonusů. Kromě rozsáhlého „Almanachu pro cestovatele“ je to také stolní „Hra výjimečných“, galerie původních obálek, omalovánka, básnička, návod, jak si vytvořit vlastní papírový model Nautilu, nahlédnutí do historie Marsu, vystřihovánka a nakonec i originální vánoční přání. Tohle je jednoduše kniha, kde se na čtenáři nešetřilo, za což Moora a ONeilla neskutečně obdivuji. „Liga výjimečných II“ si zaslouží ještě vyšší hodnocení než první díl, je propracovanější, rozsáhlejší, pokud se týká materiálů, a navíc nelze nic vytknout ani českému vydání.

 

Hodnocení: 95%