Z pekla (komiks)

95%
Alan Moore napsal velké množství skvělých komiksů a "Z pekla" rozhodně patří k tomu nejlepšímu. Jedná se také o jeden z nejlépe propracovaných komiksů vůbec. Alan je neskutečně investigativní.

 

Z pekla

Vydalo nakladatelství BB/art, 2003, 690 Kč

 

Scénář: Alan Moore

Kresba: Eddie Campbell

 

Alan Moore je génius komiksové literatury a člověk se skoro diví, že skončil u komiksu a nepokračoval hlouběji do literatury a více se neprosadil v próze. Ale proč se vlastně divit? Proč by měl autor, který je tak výtečný v komiksové tvorbě, přecházet k něčemu jinému? Alan Moore ve své komiksové tvorbě dokázal, že je schopný měnit literaturu a zaujmout i ty, kteří komiks obvykle nečtou. Jeho komiks „Strážci“ se stal mezníkem v komiksové literatuře, svými díly „V jako vendeta“ nebo „Z pekla“ prokázal, že komiks má na mnohem víc než jen na superhrdinský mainstream, knihou „Ztracené dívky“ zase ukázal, že erotika může být umění.

Obálka českého vydání komiksového románu Z pekla.

Věnujme se však komiksu „Z pekla“. Tento komiks je převratný v tom, že se na první pohled skutečně jedná o něco, pro co se vžil název „grafický román“. Samozřejmě, kdyby se dala dohromady jedna pokračující série, například The Amazing Spider-Man, kniha by byla mnohem, mnohem silnější, ale jedná se o příběh, který je vydáván na pokračování a příběh je roztříštěn mezi jednotlivé epizodky. „Z pekla“ je jedním příběhem, který je rozprostřen na stovky stránek a člověk si říká, jak z toho asi musel Eddie Campbell šílet, když všechny ty strany kreslil, i když pravda, s přispěním kreslíře Peta Mullinse.

Ukázka z českého vydání komiksového románu Z pekla.

Kresba Eddiho Campbella je na první pohled neskutečně jednoduchá, ale to pouze ve chvíli, kdy srovnáváte se superhrdinským komiksem, kde je všechno úžasně barevné a detailní, ale to jen proto, že u jednoho komiksu stačí maximálně 24 stránek měsíčně, na všech stránkách pracuje celkem dost různých lidí. Není to všechno na jednom kreslíři, je to skutečná manufaktura. Eddie Campbell musel komiks zvládnout sám, a tak je použita pouze kresba tuší, která místy zjednodušuje, ale nikdy vás nenechá na pochybách, co sledujete, koho sledujete a co se děje. Jeho šrafura je přízračná a bude vás doprovázet celou cestu, co objevujete „skutečnou“ totožnost sériového vraha, kterému bylo dáno jméno Jack Rozparovač.

Ukázka z českého vydání komiksového románu Z pekla.

Rok 1888 nebyl pro Londýn rokem nejslavnějším. Ve druhé polovině roku se v jeho ulicích objevil vrah, který za sebou nechával mrtvé prostitutky, navíc zabité poměrně brutálním, i když precizním způsobem. Vrah nikdy nebyl dopaden, i když domněnek o tom, kdo jím byl, je neskutečné množství. Alan Moore se pustil sám do rozsáhlého pátrání, „Z pekla“ je totiž v podstatě románem investigativním. I když je příběh detektivním thrillerem, víme již od začátku, kdo je skutečným vrahem a proč vraždí. Jestli jeho pohnutky chápeme, to už je věc druhá. Investigativnost dokresluje i rozsáhlý poznámkový aparát v závěru knihy a komiks navíc, kde se čtenář dozví něco málo o tom, jak vznikal mýtus Jacka Rozparovače a různé teorie o jeho totožnosti.

Ukázka z českého vydání komiksového románu Z pekla.

Alan Moore sám uvádí, že jeho verze nemusí být skutečně pravdivá, ale podává dostatek důkazů o tom, že jsou zde fakta, která není možné přehlédnout. Finální obrázek si můžete udělat sami, buď uvěříte, anebo nikoli. Myslím si, že jeho verze je k uvěření, pohnutky vraha, to už je věc jiná. Alan Moore nepopírá, že do příběhu dal hodně ze sebe, jsou zde momenty, které jsou vykonstruované, i když založené na určitých zkazkách. Samozřejmě nemůže vědět, jaké konverzace se odehrávaly, ale vzhledem k tomu, jak je krásně vykreslena doba a jak jsou scénáristicky zvládnuty postavy komiksu, příběh je dostatečně uvěřitelný a nejsou zde slabé momenty. Ne všemu uvěříte, ale je jen na vás, jaké je vaše cítění, jaké jsou vaše představy o světě.

„Z pekla“ není jen nějaké průměrné čtení, ale jedná se o skutečně silnou literaturu. Tohle není komiks, který nepřečtete za jeden večer. Budete o něm přemýšlet, budete ho rozebírat. Rozhodně doporučuji přečíst knihu, ať už jste viděli filmové zpracování, či nikoli. I když je Johnny Depp výtečný herec, kniha je v tomhle případě mnohem lepší a uvěřitelnější než její adaptace.

 

Hodnocení: 95%