Superman: Co se stalo s Mužem zítřka?

70%
Superman není úplně hrdina, kterého bych vyhledával, ale pokud mu příběh napsal Moore, musel jsem si ho přečíst. Úplně nelituji.

 

Superman: Co se stalo s Mužem zítřka?

Vydalo nakladatelství BB/art, 2011, 399 Kč

 

Scénář: Alan Moore

Kresba: Curt Swan

 

„Co se stalo s Mužem zítřka?“ To je zásadní otázka, na kterou se snadno nehledá odpověď. Kdo by si vzal na paškál největšího a nejstaršího ze superhrdinů? Superman je milovanou postavou, ale když řeknu, že si jeho konec vzal do svých rukou Alan Moore, budete tušit něco velkého. Nebo minimálně dobrého. Velké to úplně není, protože příběh „Co se stalo s Mužem zítřka?“ byl vydán jen ve dvou sešitech. Pro knižní podobu byl tak spojen s dalšími dvěma příběhy, aby kniha trochu nabyla na objemu.

Obálka českého vydání komiksu Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Alan Moore se ve druhé polovině 80. let stával hvězdou nakladatelství DC Comics a to mu ve stejné době, kdy začali vycházet jeho Watchmen - Strážci, svěřilo i svůj poklad. Přimělo ho k vytvoření posledního příběhu se Supermanem. Právě zde nastává problém pro českého čtenáře. Kolik lidí u nás ví, kdo je to Bizarro, Toymaker, Prankster nebo Mxyzptlk? A že to jsou důležité postavy Supermanova světa. Ještě víme, kdo to je Lex Luthor, ale jaký význam má pro Supermanův život pes Krypto? Co se stalo se Supergirl, a jak to, že v budoucnosti ještě žije? Jak je vlastně možné, že jsou zde lidé z budoucnosti a kdy se s nimi Superman setkal poprvé? Opět nám chybí, a to velmi zásadně, pozadí. Neznáme historii Supermana, nevycházel u nás. Proto je těžké se ztotožnit s hrdiny.

Ukázka z českého vydání komiksu Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Příběh „Co se stalo s Mužem zítřka?“ zabírá necelou polovinu knihy, která u nás vyšla a je skvělým rozloučením s Mužem z oceli. Jenže pokud neznáme postavy, pokud jsme si k nim již delší dobu neutvářeli vztah, komiks nám moc neřekne. Neosloví nás. Tohle je pro fanoušky, pro znalce, pro muže a ženy, kteří jako děti četli Supermanovy příběhy a teď mají zjistit, že i jeho dějová linka někdy končí. V takovou chvíli na vás dopadne přesně ta nostalgie, kterou slibuje nádherná obálka českého vydání (samozřejmě je z původního amerického vydání). Pochopíte, o co v příběhu „Co se stalo s Mužem zítřka?“ jde, ale neznalec si ho prostě tolik neužije.

Příběh vyšel v komiksových sešitech „Superman 423“ a „Action Comics 583“ (tady došlo v obsahu knihy k záměně čísel). Jednosešitovka, která následuje, je nazvána „Hranice džungle“ a vyšla v „DC Presents č. 85“. Superman je zde konfrontován s mimozemským organismem, který ho pomalu zabíjí. Je to organismus, který znal již z Kryptonu. Komiks je dalším pohledem na to, jak se Superman mění, jak i on je zranitelný, jak blízko smrti se může dostat. V tomto komiksu se setkává s dalším hrdinou, kterého Alan Moore přivedl na výsluní. Je jím Bažináč (sbírky „Bažináč“, Bažináč: Prokletí“ a Bažináč: Láska a smrt).

Ukázka z českého vydání komiksu Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Poslední část knihy tvoří komiks, který vyšel jako „Superman Annual 11“ a nese název „Pro muže, který má všechno“. Superman má narozeniny. Jaký dárek byste mu dali vy? Batman, Robin a Wonder Woman míří do Pevnosti osamění, aby Supermana obdarovali, ale zjišťují, že ten je ovládán tajemnou rostlinou, která v jeho mysli přetváří skutečnost. Dostane se ze spárů snového světa, který je mnohem krásnější než ten opravdový?

Ukázka z českého vydání komiksu Superman: Co se stalo s mužem zítřka?

Alan Moore vytvořil tři příběhy, které se dívají na Supermana jako na člověka s pochybami, který má slabiny a který trpí. Alanovi se opět podařila dekonstrukce stávajícího světa, ale nikoli takovým způsobem, aby byly změny nenávratné. „Co se stalo s Mužem zítřka?“ je jen jedním příběhem, který může být snadno přeskočen. Superman zemřel, ať žije Superman. DC Comics by samozřejmě svou dojnou krávu jen tak zemřít nenechalo. Alan Moore ale naznačil, že konec by mohl být krásně nostalgický.

 

Hodnocení: 70%