Liga výjimečných I

90%
Pro mě osobně je Alan Moore prostě geniálním scénáristou a "Liga výjimečných" jedním z jeho nejlepších výtvorů.

 

Liga výjimečných I

Vydalo nakladatelství BB/art a Crew, 2002, 490 Kč

 

Scénář: Alan Moore

Kresba: Kevin ONeill

 

Alan Moore je scénárista, který si v komiksu dovolil snad úplně všechno. Napsal erotický grafický román „Ztracené dívky“, knihu pojednávající o fašismu V jako Vendeta, dekonstrukci superhrdinského mýtu Watchmen - Strážci a nakonec se pustil i do toho, že „vykradl“ dávná díla literatury, především té fantastické. Jenže ono je vykrást a vykrást. Mnozí autoři si prostě jenom berou postavy a dělají s nimi psí kusy, napichují je na totem klišé a myslí si, že se to bude dobře prodávat, protože je u toho napsané například Conan, apod. Moore ale přece jenom není jen tak obyčejný scénárista, ale když už něco tvoří, stojí to za to.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných I.

Jeho komiksy jsou neskutečně komplexní, a to potvrzuje i „Liga výjimečných“. U nás doposud vyšly pouze dvě knižní sbírky původní Ligy, ale už se trochu pozapomnělo na další. Musím ale říct, že taková kniha The League of Extraordinary Gentlemen: Black Dossier rozhodně není o nic méně luxusní. Množství bonusů je neskutečné. Platí to i pro české vydání, které je taktéž luxusní, což se promítlo na ceně a patrně i na prodejnosti. Osobně jsem však rád, že jsem se mohl s „Ligou výjimečných“ setkat a prožít si jejich závratné (skoro se chce říct šestákové) dobrodružství.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných I.

Kdybych měl učinit seznam autorů, z kterých Alan Moore cituje, bylo by jich skutečně mnoho, ale vypíchnu ty, kteří jsou nejvíce patrní. Z klasiky „Drákula“ Brama Stokera tu máme Wilhelminu Murray, Jules Verne propůjčil svého Nema, Robert Louise Stevenson zase Jekylla i Hyda, H. G. Wells zase neviditelného muže, i když pravda, tento autor je citován mnohem více, a to i ve druhé knize „Liga výjimečných II“. H. Rider Haggard stvořil Allana Quatermaina, několik postav a dějovou linii nám dal Sir Arthur Conan Doyle, nemálo přispěl i Edgar Allan Poe, aby se znovu řešil případ z ulice Morgue, Sax Rohmer zase přidal postavu, která není v komiksu jmenována, ale pokud se trochu vyznáte, jméno toho Číňana odhadnete. Zapomněl jsem na něco? Samozřejmě, že ano, co takhle ještě Edgar Rice Burroughs anebo Howard Phillips Lovecraft? Moore předvedl a předvádí neskutečnou sečtělost, kterou je nutné obdivovat.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných I.

Kromě sečtělosti ale také vytvořil příběh, kde do sebe jednotlivé linie zapadají, postavy se setkávají naprosto přirozeně a čtenář má pocit, že je to všechno správně, že takhle by to klidně mohlo být. Moore s ONeillem, jehož kresba je pro daný žánr naprosto dokonalá, dali vzniknout komiksu, který je neskutečně konstruovaný, ale především je vtipný a přináší zajímavý příběh. Je to fantasmagorické, ano, ale naprosto to souhlasí se stylem, který tvůrci zvolili. Celý komiks je koncipován jako čtení pro kluky, jsou zde i odstavce, které jasně doplňují, že tohle je jednoduše dobrodružná literatura, kterou ocení ti, co milují napětí. A ocení ji. Neskutečná propracovanost, skvělý humor, který je ještě lepší v následujícím dílu, odkazy, kdy se snažíte chytnout, kde jste o postavě četli, kde jste ji viděli, tohle všechno vás nutí číst až do konce. Rozhodně nepřeskakujte bonusy na závěr.

Ukázka z českého vydání komiksu Liga výjimečných I.

Alan Moore ozvláštnil knihu tím, že na závěr komiksu přidal příběh „Allan a roztržený závoj“, který není o samotném autorovi, ale samozřejmě o Quatermainovi. Nejedná se o příběh zásadní, ale pro lepší pochopení díla je vhodné si jej přečíst. Rozhoně není vhodné bonusy jen tak přeskočit. Především u knihy druhé je naprosto nezbytné si je přečíst, abyste se dověděli něco víc o hrdinech a jejich osudech.

První kniha dále obsahuje galerii původních obálek, minikomiks, omalovánku, reklamní strany, které odkazují na věci, jež si jen těžko koupíte, a na závěr také jeden rébus. Jen si počkejte na bonusy ve druhém díle. Pánové Moore a ONeill měli skvělý nápad, který přetavili ve výborný komiks, jenž potěší každého dobrodruha a milovníka fantastické literatury. Rozhodně nesrovnávejte se stejnojmenným filmem, ten nic nepochopil.

 

Hodnocení: 90%