Ohlédnutí za kino filmy roku 2012

V roce 2012 toho na nás v kině vykouklo docela dost, co stojí za pozornost. Podívejme se tedy zpět na horory, které kinem šly a na další filmy, které jsme na Necronomiconu recenzovali.

 

Osobně se považuji za milovníka filmů, a pokud můžu snímek zhlédnout v kině, mám z toho vždy větší zážitek a lepší pocit. Nikdy mi není líto za lístek dát peníze, i když samozřejmě dost záleží na tom, jaký je můj konečný dojem z představení. Někdy vám prostě bude líto, že jste na ten film šli, ale je pravda, že většinou si vybírám takové filmy, které stojí za to. O hororu to ne vždy platí. Já jsem ovšem rád, že těch hororů je v kinech pořád víc a víc. V následujícím výčtu bych se rád ohlédl za všemi kinofilmy, které lze označit horory, anebo jsem se rozhodl uveřejnit na Necronomiconu jejich recenzi.

 

5. 1. 2012: „Sherlock Holmes: Hra stínů“ – Film „Sherlock Holmes: Hra stínů“ jsem viděl na Silvestra a musím říct, že to bylo hodně příjemné. Není to stejně dobré jako první film, ale pořád velmi ucházející.

Pořádný chlap, ale stejně se Lisbeth bojí víc jak čert kříže.

12. 1. 2012: „Muži, kteří nenávidí ženy“ – Z téhle předělávky jsem nebyl zrovna nadržený, ale stačilo se na film podívat a uvědomil jsem si, že David Fincher vyrostl v režiséra, který ví, co dělá. Odpustím mu pak i ty blbé přízvuky. Rozhodně skvělý začátek filmového roku.

12. 1. 2012: „Labyrint“ – Bohužel se mi tenhle snímek vyhnul. V našem kině nešel a na DVD ještě nevyšel. Časem se k němu snad ještě vrátíme.

19. 1. 2012: „Underworld: Probuzení“ – Příliš jsem od čtvrtého filmu téhle série nečekal a dostal jsem tak nějak přesně to. Poměrně dobrou akční jízdu, rozpracování mytologie a neustále záběry Kate Beckinsale, kterou všichni milují a já už ji nemůžu vystát. Pořád ale lepší než její vystoupení v „Total Recall“.

26. 1. 2012: Nebezpečná metoda – Já vím, že tohle nemá s hororem mnoho společného, ale rozhodl jsem se, že na stránkách Necronomiconu chci recenzovat všechny filmy od Davida Cronenberga, který si pozornost zaslouží. Nebezpečná metoda není jeho klasickým filmem, ale pořád má svou kvalitu.

2. 2. 2012: „Kronika“ – Nečekané překvapení, které jsem musel vidět za každou cenu. „Superhrdinské“ found footage, které bylo výborně natočeno a zpracováno. Konečně found footage, které skutečně stojí za to.

Andrew rozhodně nedělá ksichtíky na malé dítě.

9. 2. 2012: „Star Wars: Epizoda 1 - Skrytá hrozba“ – Do kina byla uvedena 3D upravená verze první epizody. Považuji to za jednu z největších ztrát času i peněz v kině v tomhle roce. Mluvím samozřejmě o 3D verzi, nikoli o „Star Wars“ jako takových.

23. 2. 2012: „Žena v černém“ – První skutečně klasický kinohoror roku 2012, který ukázal, že se studio Hammer po dlouhých letech skutečně vydalo tou správnou cestou. O to více se těším na filmy „The Quiet Ones“ a „The Woman in Black: Angel of Death“.

1. 3. 2012: „Ďábel v těle“ – Bohužel jsme nebyli schopni pokrýt všechny filmy v kinech, ale časem určitě recenzi tohoto filmu přineseme. Doufám, že v roce 2013 se nám něco podobného nestane.

1. 3. 2012: Ghost Rider 2 – Filmovou recenzi se mi nepodařilo dostat do rozvrhu roku 2012, ale už 6. ledna 2013 se recenze na tenhle bohužel nezajímavý snímek objeví.

8. 3. 2012: Mezi vlky – Já osobně jsem od snímku Mezi vlky čekal o dost víc. Někdy prostě ani Liam Neeson všechno nezachrání. Podle mě tohle šlo udělat mnohem lépe.

22. 3. 2012: Hunger Games – Šílenství, které se kolem tohohle filmu strhlo, nechápu. Už vyprchalo, poměrně rychle, ale jsem si jistý, že jakmile se objeví druhý díl, bude všechno jinak. Aspoň na týden dva.

5. 4. 2012: „Zatímco spíš“ – Další z filmů, které se na Necronomiconu teprve objeví. Jaume Balagueró si ale rozhodně prostor zaslouží, protože jeho filmy jsou jednoduše zajímavé.

26. 4. 2012: Havran – Jako film fajn, ale prostě tomu hodně chybí. Jednou se na to podíváte, ale nic to ve vás nezanechá. Klasická americká produkce.

10. 5. 2012: Temné stíny – Tim Burton jednoduše zklamal. Samotný seriál není pro dnešního diváka, ale mnoho lidí se jeho odkaz snaží resuscitovat. Kdyby nebyl v hlavní roli Johnny Depp, nemá film žádné eso. Zpětně si říkám, že 60 % bylo možná trochu moc.

Johnny Depp a jeho další nezapomenutelná role.

31. 5. 2012: Muži v černém 3 – I recenze tohoto snímku nás čeká až v roce 2013. Pro fanoušky dobrý film, ale dle mého názoru zase tak nevyniká.

7. 6. 2012: Prometheus – Ridley Scott v poslední době nedokáže natočit nic, co by se vyrovnalo jeho minulé tvorbě a Prometheus není v tomhle smyslu výjimkou.

21. 6. 2012: Piraňa 3DD – Bohapustá zábava, která se snaží vyrovnat filmu „Piraňa 3D“, což se i tak trochu daří, ale je to jen blbější.

12. 7. 2012: Iron Sky – Jedno z mála dalších příjemných překvapení. Film s nacisty na měsíci zvládl být vtipný a překvapivě se tak dostal i do kin, což přijímám s povděkem.

12. 7. 2012: The Amazing Spider-Man – Proč začínat sérii, která sama o sobě byla skvělá? Asi proto, abyste si to celé mohli prožít znovu. Tenhle film baví a to se mu vzít nedá.

19. 7. 2012: „Abraham Lincoln: Lovec upírů“ – Jako popcornovou zábavu snímek odsoudit nemůžu. Dokáže zaujmout, i když příběh není geniální. Přesto má dobré akční scény a zajímavě provázanou historii s fikcí.

26. 7. 2012: „Temný rytíř povstal“ – Geniální zakončení legendární série. Christopher Nolan dokázal, že i třetí díl lze pojmout takovým způsobem, že série nemusí být zabita. Rozhodně jeden z nejlepších filmů roku.

Dojde na skutečný souboj.

2. 8. 2012: „Poslední výkřik“ – Podobný problém jako s filmem „Labyrint“. Distribuce do omezeného počtu kin. Jsem si jistý, že nemusím litovat, ale stejně bych tenhle český pokus o „Vřískot“ rád viděl.

9. 8. 2012: Cosmopolis – Ještě se s tímhle prozatím posledním filmem Davida Cronenberga na Necronomiconu setkáme.

16. 8. 2012: „Total Recall“ – Zbytečný remake s hroznou Kate Beckinsale, která zde vypadá starší, než jakou je.

6. 9. 2012: „Norman a duchové“ – Skvělý béčkový film, kterého skutečnost, že se jedná o animák trochu omezuje, ale jeho kvality to zase tolik nesnižuje. Jen mu to neumožňuje se plně uvolnit.

13. 9. 2012: „Ve stínu“ – Českou produkci příliš nesleduji, ale předpokládám, že „Ve stínu“ je jedním z nejlepších filmů roku 2012, pokud ne vůbec nejlepší.

13. 9. 2012: Resident Evil: Odveta – Jestli si myslíte, že dostanete akční horor bez příběhu, tak přesně to na vás čeká. Naprosto mě nadchlo 3D zpracování, což se mi většinou nestává. Tady si ale tvůrci opravdu pohráli.

4. 10. 2012: „Kletba z temnot“ – Další snímek, který se nám vyhnul, ale opět jsem si jistý, že v roce 2013 resty napravíme.

4. 10. 2012: Hotel Transylvánie – Druhý animovaný film, který si zaslouží pozornost hororového serveru. Vtipný a rodinný, rozhodně ale není zklamáním.

18. 10. 2012: Paranormal Activity 4 – O Paranormal Activity 4 se to říct nedá. Ze série se stala dojná kráva, která vycucává diváka, aniž by mu nabídla cokoli víc než předchozí filmy.

1. 11. 2012: Sinister – Nejlepší horor roku 2012 v našich kinech. Nic se mu po stránce napětí a schopností vyvolat strach nedá vytknout. Zážitek v kině naprosto dokonalý. Mohu jedině doporučit.

Neměl by se na to dívat.

15. 11. 2012: „Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část“ – Konečně skončila i tahle série filmů, která nepřinesla nic víc než romantickou podívanou pro mladé slečny i matky od rodin. Pro ně byl poslední film série natočen s maximální snahou je uspokojit.

22. 11. 2012: „Návrat do Silent Hill“ – Zbytečné rozředění celkem ucházejícího prvního dílu, který mě dokázal vyděsit. Tady se to už nepovedlo ani trochu. Škoda.

13. 12. 2012: Hobit: Neočekávaná cesta – Čekali jste filmovou verzi „Hobita“? Přesně tu jste dostali. Návrat do nádherného prostředí Středozemě s některými známými postavami a se spoustou postav nových.

Mohl by Hobita hrát někdo lepší?

Myslím si, že rok 2013 byl na zajímavé filmy rozhodně dobrý. Kromě všeho jmenovaného jsme se dočkali i takových filmových trháků jako „Avengers“ nebo „Skyfall“. Pro mě ale zůstane nejlepším hororem snímek Sinister, který mě v kině uhranul, a to jak skvělou atmosférou, tak i dobrým příběhem. Takové filmy si zaslouží, aby se na ně chodilo do kina. V lednu nás hned čeká film „Frankenweenie“, ale myslím, že toho bude mnohem víc, na co se těšit. Namátkou mě napadají filmy jako „Carrie“, Maniak nebo „Hitchcock“, určitě neprohloupíte ani u takových kusů jako „Pacific Rim“, Světová válka Z či „Univerzita pro příšerky“, anebo se rádi vrátíte k filmu „Jurský park“ ve 3D. Čeká nás toho hodně, a i když jsem měl po skončení třetího dílu „Pána prstenů“ pocit, že v kině už nic lepšího být nemůže, že něco skončilo, jsem rád, že jsem se velmi mýlil. Filmy se na nás stále hrnou a pořád stojí za to.

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
Skvělé shrnutí za rokem 2012!
Veronika Schreiberová 30.12.2012 12:07:00 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Doufáme, že shrnutí filmů pro rok 2013 bude ještě zajímavější.
Martin Štefko 30.12.2012 12:24:42 Reagovat Přidat nový komentář
Soutěže, akce, zajímavosti (slasher, vlkodlaci, duchové, příšery, béčka, vrazi, found footage, komedie)


Číst komentáře