#24 - Zahraniční dopisovatel (1940)

70%
Druhá světová válka měla prostor i v Hitchcockových filmech. Právě "Zahraniční dopisovatel" je tím, který ji akcentuje nejvíce.

 

Upoutávka na nový seriál.

Zahraniční dopisovatel

Foreign Correspondent

USA, 1940, 120 minut

 

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Charles Bennett, Joan Harrison, James Hilton, Robert Benchley a Ben Hecht

Hrají:

Joel McCrea (John Jones)

Laraine Day (Carol Fisher)

Herbert Marshall (Stephen Fisher)

George Sanders (Ffolliott)

 

Ani za Atlantikem Alfred Hitchcock nechtěl polevit v tom, co ho opravdu bavilo i v Evropě. Špionážní filmy. Spojené státy americké se ukázaly v období druhé světové války jako mnohem přijatelnějším útočištěm než Velká Británie, která byla napadána německým letectvem. Situace přímo na území Spojených států amerických byla tak bezproblémová, že Alfred Hitchcock mohl točit své filmy nepřetržitě po celou dobu války. To však neznamená, že by ji ve svém díle neakcentoval. Právě naopak. „Zahraniční dopisovatel“ je toho důkazem.

Atentát rovnou na schodech před lidmi.

„Zahraniční dopisovatel“ je snímkem o tom, jak se hlavní postava, John Jones, vydává do Evropy, konkrétně právě do Velké Británie, aby zde vytvářel články o tom, co se zde děje, a zasílal je do Spojených států, kde chtějí mít zprávy o tom, jak situace v Evropě vypadá. Aby také ne, vždyť i Spojené státy se nakonec budou muset zapojit do druhé světové války, ať chtějí, či nechtějí. Japonci je svým šíleným útokem na Pearl Harbor přesvědčí, že nečinnost není řešením. A Spojené státy zase ukážou, že nemá cenu začínat válku, když proti vám může stát takový kolos, který je téměř neporazitelný.

Jestli si myslel, že tam se jim schová...

I když se Alfred Hitchcock ve svém filmu věnuje i válečné problematice, je to téma spíše okrajové a důležitější je právě to, co v těchto letech dělalo Hitchcocka Hitchcockem. Špionážní téma, kde ve středu dění je člověk, který nemá s tajnými operacemi mnoho společného, ale má jeden velký problém. Ocitne se na nesprávném místě v nesprávný čas. A tak je svědkem atentátu na jednu důležitou osobnost, aby později zjistil, že všechno je trochu jinak, než se na první pohled zdá.

A pak hledejte vraha.

Alfred Hitchcock pro špionážní zápletku využívá to, co je mu blízké. Humor. Jenže tentokrát to není způsobem, že zde má vyloženě scénky, které lze označit za gagy, ale je to dáno tím, že zápletka je místy až absurdní. Alfred Hitchcock si moc dobře uvědomoval, že když zajde trochu dál, když využije příběh k tomu, aby byl trochu nesmyslnější, pobaví tím diváky, kteří v té době měli strach z toho, že by válka mohla dorazit až k nim. Film není fakticky odlehčený, pořád se jedná o drama, ale svým přeháněním v zápletce je přece jen snesitelnější pro dobu, kdy byl natočen.

Mistr v další své velké roli.

Alfred Hitchcock opět potvrdil, že přesun do Spojených států byl ternem. Film si vysloužil hned šest nominací na Oscara, což je spolu s jedenácti nominacemi (2 proměněné) filmu „Mrtvá a živá“ jednoznačně ukázkou toho, že Američané si Hitchcocka zamilovali, a i když jemu samotnému tolik sošek nedopřáli, pořád lze jeho filmy považovat za velmi úspěšné. „Zahraniční dopisovatel“ je rozhodně ukázkou toho, že americké působení Hitchcockovým filmům prospělo. Na závěru je však vidět, že film musel být hodně ovlivněn produkcí, protože je až neskutečně americky patriotický, což mi k Hitchcockoci jako Angličanovi příliš nesedí.

 

Hodnocení: 70%

 

Osobní žebříček

Špionážní drama je něco, v čem byl Alfred Hitchcock prostě jedinečný a je to poznat na každém filmu, který v tomto žánru natočil. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.

 

1. „Psycho“

2. „Ptáci“

3. „Mrtvá a živá“

4. Zmizení staré dámy

5. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)

6. „Příšerný host“

7. „Mladý a nezkušený“

8. „Zahraniční dopisovatel“

9. „Její zpověď“

10. Zběsilost

11. „Vražda!“

12. „Sabotáž“

13. The 39 Steps

14. Secret Agent

15. „Číslo sedmnáct“

16. Farmářova žena

17. Zahrada rozkoše

18. „...a neuveď nás v pokušení“

19. „Žena se špatnou pověstí“

20. „Boj na nůž“

21. Juno a páv

22. Jamaica Inn

23. „Co moře pohltí“

24. Rozmary bohaté ženy

25. „Světový šampion“

26. Waltzes from Vienna

27. Na šikmé ploše

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentářSouvisející články