Nový seriál: Filmy Alfreda Hitchcocka

Již naše PF naznačilo, kterým směrem se budeme letos zabývat. Rád bych se věnoval tvorbě jednoho z nejvýznamnějších režisérů všech dob. Každou sobotu vás bude čekat jeden film Alfreda Hitchcocka.

 

Jak jsme slíbili, máme pro vás přichystaný nový seriál, který pokračuje v tradici, již založil seriál o 101 nejlepších hororech. Tento seriál s vámi byl téměř dva roky, ale všechno musí skončit a já jsem rád, že seriál skončil úspěšně, tedy tak, že jsme se dostali až k poslednímu dílu a vy jste nebyli ochuzeni ani o jednu část. Na začátku jsem měl trochu strach, ale proto jsem se zajistil tím, že jsem seriál vytvořil hodně dopředu, abych měl jistotu, že články skutečně budou napsané a bude co vydávat.

Podobně je to i s novým seriálem, kterým jsou „Filmy Alfreda Hitchcocka“. Alfred Hitchcock je jednou z nejvýraznějších osobností světového filmu, což se ukázalo nejen v minulosti, ale díky tomu, že jeho odkaz stále žije, se o tom přesvědčujeme stále. Jeho filmy prostě není možné zapomenout. Pokud je budeme přehlížet, budeme ochuzeni o mnohé. Jen si vzpomeňte na ty úžasné chvíle čirého děsu, když vraždí Normanova matka v thrilleru „Psycho“, nebo když se pomalu slétávají Ptáci. Spolu s filmem Zběsilost jsou to doposud tři jediné Hitchcockovy filmy, které byly na Necronomiconu recenzovány. Řekl jsem si, že to je rozhodně škoda a že si Mistr zaslouží více prostoru. Jako námět na nový seriál jsou jeho filmy dokonalé.

Alfred Hitchcock je označován za Mistra napětí (Master of Suspence), ale nemyslete si, jeho tvorba, to nejsou jenom horory a thrillery. Vlastně, co si budeme povídat, mnozí kritici a fanouškové Hitchcocka odmítají označovat jeho filmy jako horor, protože je to údajně pokleslý žánr a navíc v Hitchcockových filmech hororové prvky nejsou. Samozřejmě, to je hloupost, jeho filmy hororové jsou, protože je jednoduše tak komplikované definovat hororový žánr, že několik málo slov nestačí. Já si ale stojím za tím, že horor by měl primárně vystrašit, děsit. Alfred Hitchcock tohle ve svých filmech dokázal. Vystavěl napětí takové, že se to mnohým „klasickým“ hororům nedaří.

Jenže Alfred Hitchcock, to nejsou jenom horory. Jeho filmografie je mnohem bohatší a čítá filmy, které za horor nejde označit za žádnou cenu. Přesto se budeme zabývat všemi jeho filmy, ať už to bude sociální drama, komedie nebo romantický muzikál. Není to pro fanoušky hororu možná vždy zajímavé, ale já si myslím, že si Hitchcockova tvorba zaslouží komplexní průřez.

Co vás tedy čeká? Vlastně nás, protože když píši tenhle článek, tak všechny díly seriálu ještě napsané nejsou. Čeká nás celkem padesátidílný seriál, který se věnuje filmové tvorbě režiséra Alfreda Hitchcocka. Seriálovou a produkční tvorbu tedy v tomto seriálu řešit nebudeme. Jeho filmy v průběhu doby procházejí velmi zajímavým vývojem, a tak stojí za to si je připomenout v širším měřítku, abyste měli možnost porovnávat, jak se jeho styl vyvíjel, jak se měnilo jeho žánrové zaměření a jaké různé techniky používal. Jedná se o zajímavý náhled nejen na tvorbu jednoho člověka, ale i na vývoj filmového umění obecně. Doufám, že vás seriál zaujme a že se dovíte i o filmech, které jste doposud neznali. Za týden začínáme Hitchcockovým prvním dochovaným filmem. Jmenuje se Zahrada rozkoše. Nebojte, nic nemravného to nebude.

Abychom vytvořili příběh jednotný, každým seriálem vás bude provázet následující grafika:

Upoutávka na nový seriál.

Soutěže, akce, zajímavosti


Přidat komentář

Související články