#39 - Vražda na objednávku (1954)

90%
"Vražda na objednávku" je skvělým představením hlavně Grace Kelly, ale tenhle film je prostě dobře promyšlený.

Upoutávka na nový seriál.

Vražda na objednávku

Dial M for Murder

USA, 1954, 105 minut

 

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Frederick Knott na základě vlastní hry

Hrají:

Ray Milland (Tony Wendice)

Grace Kelly (Margot Mary Wendice)

Robert Cummings (Mark Halliday)

John Williams (Šéfinspektor Hubbard)

 

Alfred Hitchcock se vrátil k tomu, co dělal i dříve. Natáčel již dříve podle divadelních her a jako další scénář si vybral i tentokrát divadelní hru. Není se čemu divit. Poslední dobou natáčel snímky, které se pro divadlo hodily dokonale. Takový Provaz je toho naprostým důkazem, protože i to je film, který vycházel z divadelní hry. Komorní prostředí, minimum exteriérů, tohle je něco, co doslova divadlem smrdí. „Vražda na objednávku“ je také takovým filmem a rozhodně si z předlohy bere to nejlepší.

Hlavně se neotáčej.

Není nijak překvapivé, že snímek sází na jeden základní motiv – dokonalá vražda. I tohle je prvek, který se u Hitchcocka objevil, a to právě v již zmiňovaném filmu Provaz. Jsme schopni dokonalého zločinu? Máme na to, abychom spáchali něco, co nikdo neodhalí, protože všechny prvky byly tak promyšlené, že prostě není možné vypátrat skutečného pachatele? Provaz nám ukázal, že to tak jednoduché není. Konečně i Sam Raimi ve svém snímku „Jednoduchý plán“ ukázal, že dokonalý zločin neexistuje. Co na to snímek „Vražda na objednávku?“

Bude mezi nimi v bezpečí?

„Vražda na objednávku je poměrně standardním filmem z Hitchcockovy filmografie. Tím nemyslím nic špatného, naopak. Je vytvořena atmosféra nejistoty, dramatičnosti, která je doplněna napínavými thrillerovými prvky. Pokus o vraždu je nasnímán skutečně dobře a doslova z něj mrazí. Grace Kelly stojí s telefonem u ucha a za ní je vrah, připravený ji uškrtit. Ona o ničem neví. Stačí, aby položila sluchátko a je konec. Naprosto skvělá scéna, která vám zůstane ještě dlouho v paměti.

Přišel ji utěšovat?

Hlavní hvězdou filmu je zmiňovaná Grace Kelly. Nádherná žena a skvělá herečka, která se vtělila do role nezáviděníhodné. Její manžel ji chce nechat zabít. Otázkou je, proč by někdo chtěl zabít někoho, jako je Grace Kelly, ale tohle nechme na ději, ať nám to sdělí. Důležitější je, že ten čin nevyjde a manžel se musí pojistit, aby stopy nedovedly policisty až k němu. Plán B vypadá poměrně neprůstřelně, navíc manžílek očividně nemá svědomí. Zdá se, že mu to vyjde.

Moc utěšená rozhodně nevypadá.

Alfred Hitchcock opět ukazuje své mistrovství. Do role vyšetřovatele vybral Johna Williamse, jehož postava nemá daleko k poručíkovi Colombovi. Znovu se tak podařilo do filmu propašovat humor, který neodvádí pozornost, ale pobaví. Dalším skvělým momentem je usvědčení Grace Kelly. Záběr na ni, který je doplněn komentářem, to, jak ona staticky hraje, to je moment, který se hned tak neopakuje. Jenže pak přijde klasický Hitchcockův závěr a on opět dokazuje, že někdy chce být až moc doslovný. Je to pak škoda, protože mít snímek trochu jiný závěr, 100 % ho rozhodně nemine.

 

Hodnocení: 90 %

 

Osobní žebříček

Dokonalá vražda je něco, čeho chtějí mnozí dosáhnout, ale naštěstí se to daří jen v málo případech. Alfred Hitchcock zase jednou ukazuje, že by to možná mohlo vyjít. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.

 

1. „Psycho“

2. „Ptáci“

3. Provaz

4. Cizinci ve vlaku

5. „Mrtvá a živá“

6. „Vražda na objednávku“

7. Rozdvojená duše

8. „Ani stín podezření“

9. Zmizení staré dámy

10. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)

11. „Podezření“

12. „Příšerný host“

13. „Pověstný muž“

14. Zpovídám se

15. „Záchranný člun“

16. „Mladý a nezkušený“

17. Zahraniční dopisovatel

18. Sabotér

19. „Její zpověď“

20. Zběsilost

21. „Vražda!“

22. „Sabotáž“

23. „Pan Smith s manželkou“

24. The 39 Steps

25. Secret Agent

26. „Číslo sedmnáct“

27. Farmářova žena

28. Zahrada rozkoše

29. Hrůza na jevišti

30. „...a neuveď nás v pokušení“

31. „Žena se špatnou pověstí“

32. „Boj na nůž“

33. Juno a páv

34. „Případ Caradineová“

35. „Bon Voyage“

36. Jamaica Inn

37. Pod obratníkem Kozoroha

38. „Co moře pohltí“

39. Rozmary bohaté ženy

40. „Světový šampion“

41. „Malgašské dobrodružství“

42. Waltzes from Vienna

43. Na šikmé ploše

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentářSouvisející články