Vražda na objednávku
Dial M for Murder
USA, 1954, 105 minut
Režie: Alfred Hitchcock
Scénář: Frederick Knott na základě vlastní hry
Hrají:
Ray Milland (Tony Wendice)
Grace Kelly (Margot Mary Wendice)
Robert Cummings (Mark Halliday)
John Williams (Šéfinspektor Hubbard)
Alfred Hitchcock se vrátil k tomu, co dělal i dříve. Natáčel již dříve podle divadelních her a jako další scénář si vybral i tentokrát divadelní hru. Není se čemu divit. Poslední dobou natáčel snímky, které se pro divadlo hodily dokonale. Takový Provaz je toho naprostým důkazem, protože i to je film, který vycházel z divadelní hry. Komorní prostředí, minimum exteriérů, tohle je něco, co doslova divadlem smrdí. „Vražda na objednávku“ je také takovým filmem a rozhodně si z předlohy bere to nejlepší.
Není nijak překvapivé, že snímek sází na jeden základní motiv – dokonalá vražda. I tohle je prvek, který se u Hitchcocka objevil, a to právě v již zmiňovaném filmu Provaz. Jsme schopni dokonalého zločinu? Máme na to, abychom spáchali něco, co nikdo neodhalí, protože všechny prvky byly tak promyšlené, že prostě není možné vypátrat skutečného pachatele? Provaz nám ukázal, že to tak jednoduché není. Konečně i Sam Raimi ve svém snímku „Jednoduchý plán“ ukázal, že dokonalý zločin neexistuje. Co na to snímek „Vražda na objednávku?“
„Vražda na objednávku je poměrně standardním filmem z Hitchcockovy filmografie. Tím nemyslím nic špatného, naopak. Je vytvořena atmosféra nejistoty, dramatičnosti, která je doplněna napínavými thrillerovými prvky. Pokus o vraždu je nasnímán skutečně dobře a doslova z něj mrazí. Grace Kelly stojí s telefonem u ucha a za ní je vrah, připravený ji uškrtit. Ona o ničem neví. Stačí, aby položila sluchátko a je konec. Naprosto skvělá scéna, která vám zůstane ještě dlouho v paměti.
Hlavní hvězdou filmu je zmiňovaná Grace Kelly. Nádherná žena a skvělá herečka, která se vtělila do role nezáviděníhodné. Její manžel ji chce nechat zabít. Otázkou je, proč by někdo chtěl zabít někoho, jako je Grace Kelly, ale tohle nechme na ději, ať nám to sdělí. Důležitější je, že ten čin nevyjde a manžel se musí pojistit, aby stopy nedovedly policisty až k němu. Plán B vypadá poměrně neprůstřelně, navíc manžílek očividně nemá svědomí. Zdá se, že mu to vyjde.
Alfred Hitchcock opět ukazuje své mistrovství. Do role vyšetřovatele vybral Johna Williamse, jehož postava nemá daleko k poručíkovi Colombovi. Znovu se tak podařilo do filmu propašovat humor, který neodvádí pozornost, ale pobaví. Dalším skvělým momentem je usvědčení Grace Kelly. Záběr na ni, který je doplněn komentářem, to, jak ona staticky hraje, to je moment, který se hned tak neopakuje. Jenže pak přijde klasický Hitchcockův závěr a on opět dokazuje, že někdy chce být až moc doslovný. Je to pak škoda, protože mít snímek trochu jiný závěr, 100 % ho rozhodně nemine.
Hodnocení: 90 %
Osobní žebříček
Dokonalá vražda je něco, čeho chtějí mnozí dosáhnout, ale naštěstí se to daří jen v málo případech. Alfred Hitchcock zase jednou ukazuje, že by to možná mohlo vyjít. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.
1. „Psycho“
2. „Ptáci“
3. Provaz
5. „Mrtvá a živá“
6. „Vražda na objednávku“
8. „Ani stín podezření“
10. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)
11. „Podezření“
12. „Příšerný host“
13. „Pověstný muž“
14. Zpovídám se
15. „Záchranný člun“
16. „Mladý a nezkušený“
18. Sabotér
19. „Její zpověď“
20. Zběsilost
21. „Vražda!“
22. „Sabotáž“
23. „Pan Smith s manželkou“
24. The 39 Steps
25. Secret Agent
26. „Číslo sedmnáct“
27. Farmářova žena
28. Zahrada rozkoše
29. Hrůza na jevišti
30. „...a neuveď nás v pokušení“
31. „Žena se špatnou pověstí“
32. „Boj na nůž“
33. Juno a páv
34. „Případ Caradineová“
35. „Bon Voyage“
36. Jamaica Inn
38. „Co moře pohltí“
40. „Světový šampion“
41. „Malgašské dobrodružství“
43. Na šikmé ploše