#32 - Pověstný muž (1946)

80%
I když je překlad názvu trochu špatný, nijak to nesnižuje skvělé výkony herců ve filmu, který se vrací k válce. Jde tu vlastně o lov bývalých nacistů.

Upoutávka na nový seriál.

Pověstný muž

Notorious

USA, 1946, 101 minut

 

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Ben Hecht

Hrají:

Cary Grant (Devlin)

Ingrid Bergman (Alicia Huberman)

Claude Rains (Alexander Sebastian)

Louis Calhern (Paul Prescott)

 

Ben Hecht je scénárista, který s Hitchcockem spolupracoval už na snímku Rozdvojená duše. Spolupráce se jim poměrně vydařila, a tak zde bylo o důvod víc, aby se zopakovala. K tomu skutečně došlo velmi brzy a jejich dalším projektem se stal právě film „Pověstný muž“, kde je Hecht uváděn již jako jediný scénárista. Pozitivem filmu je fakt, že i tentokrát se v hlavní roli objevila krásná a skvělá Ingrid Bergman, která opět zvládá tíhu hlavní role naprosto úžasně.

Ingrid nikdy nezklame.

Alfred Hitchcock se nesnažil válku akcentovat filmy válečnými, ale právě stylem, který je pro něj typický. Po filmu Rozdvojená duše, který se válkou přímo nezabývá, i když metaforicky by bylo možné zde určité spojitosti najít hlubší, je „Pověstný muž“ (v poslední době uváděný také jako „Pochybná žena“) filmem, který se na válku zaměřuje již přímo, respektive na její důsledky.

Tentokrát však ona není tou, kdo má navrch.

Nacisté po porážce rozhodně nečekali na to, co s nimi bude, ale ti, co se podíleli na ničení lidských životů, útrapách národů a děsivých událostech v koncentračních táborech se rozhodli, že raději uprchnou. Čím dál, tím lépe, a tak se jich mnoho vydalo do Jižní Ameriky, kde někteří skutečně našli útočiště až do konce svého života. O pátrání po nacistech v Jižní Americe pak snímek „Pověstný muž“ vypráví.

Claude Rains jako bývalý nacista.

Alicia Huberman (Ingrid Bergman) je ženou, která zjistila, že její otec byl nacistický špión a zrádce. Smíření s touto skutečností hledá v divokém životě na večírcích, a tak dokonce můžeme vidět i část Ingridina břicha, což je na chladně a nepřístupně působící Švédku celkem odvážné počínání. Na jednom večírku se setká s mužem, který má změnit její život. Devlin (Cary Grant) je charismatický muž, který jí učaruje. On s ní má své plány. Jako americký agent se snaží najít zmizelé nacisty a právě Alicia mu v tom má pomoct, protože s jedním z hledaných mužů se ona osobně zná, protože byl přítelem jejího otce. Vzhledem k minulosti svého otce na nabídku kývne a pomáhá Američanům Alexandera Sebastiana (Claude Rains) dostat. Každý zde hraje vlastní hru a ani v jednom případě není jisté, jak vlastně postava dopadne. Očekávání zůstanou nenaplněna až do konce, jak už to tak u Hitchcocka bývá dobrým zvykem.

I režisér se musí někdy občerstvit.

Podaří se skutečně dostat k německému špiónovi, anebo se všechno nějak zvrtne? Vzhledem k tomu, že tohle je mistr Hitchcock, rozhodně nečekejte jednoduchý vývoj. Snímek si s vámi pěkně pohrává a přináší takové zvraty, které vás opět nenechají na pokoji, a vy budete s napětím čekat, jak to opravdu dopadne. Tohle čekání je podrženo skvělou kamerou, která místy jako kdyby tancovala v rytmu hereckých představitelů, aby se následně proměnila ve statickou a nechala nás prožít okamžik. Další z filmu, jejichž provedení je v podstatě dokonalé.

 

Hodnocení: 80%

 

Osobní žebříček

Dopadení německého špióna se může změnit v romantickou hru mezi tajnými agenty, kteří se ho snaží dostat. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.

 

1. „Psycho“

2. „Ptáci“

3. „Mrtvá a živá“

4. Rozdvojená duše

5. „Ani stín podezření“

6. Zmizení staré dámy

7. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)

8. „Podezření“

9. „Příšerný host“

10. „Pověstný muž“

11. „Záchranný člun“

12. „Mladý a nezkušený“

13. Zahraniční dopisovatel

14. Sabotér

15. „Její zpověď“

16. Zběsilost

17. „Vražda!“

18. „Sabotáž“

19. „Pan Smith s manželkou“

20. The 39 Steps

21. Secret Agent

22. „Číslo sedmnáct“

23. Farmářova žena

24. Zahrada rozkoše

25. „...a neuveď nás v pokušení“

26. „Žena se špatnou pověstí“

27. „Boj na nůž“

28. Juno a páv

29. „Bon Voyage“

30. Jamaica Inn

31. „Co moře pohltí“

32. Rozmary bohaté ženy

33. „Světový šampion“

34. „Malgašské dobrodružství“

35. Waltzes from Vienna

36. Na šikmé ploše

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentářSouvisející články