#36 - Hrůza na jevišti (1950)

65%
Na jevišti se mohou udát skutečně děsivé příběhy. Tenhle je, spíše než děsivý, napínavý a psychologický.

Upoutávka na nový seriál.

Hrůza na jevišti

Stage Fright

Velká Británie, 1950, 110 minut

 

Režie: Alfred Hitchcock

Scénář: Whitfield Cook, Alma Reville, James Bridie a Ranald MacDougall     podle románu Selwyna Jepsona

Hrají:

Jane Wyman (Eve Gill)

Marlene Dietrich (Charlotte Inwood)

Michael Wilding (Ordinary Smith)

Richard Todd (Jonathan Cooper)

 

Alfred Hitchcock, to je humor i napětí, kombinace, která se v jeho filmech nevylučuje. „Hrůza na jevišti“ je toho dokonalým příkladem. Alfred Hitchcock vedle sebe staví zápletku s vraždou a humorné postavičky, které do příběhu vstupují, ať už jen na chvilku, anebo do delších částí. Mistr věděl, že napětí a humor se nevylučují, pouze je nutné je dávkovat v takovém množství a v takovém vztahu, aby to fungovalo a ani jedna ze složek se zbytečně nepřebíjela.

Herečka s nezapomenutelným obličejem.

Černobílá „Hrůza na jevišti“ vypráví o tom, že jedna mladá studentka herectví (Jane Wyman, která už o dva roky dříve stihla vyhrát Oscara) chce pomoct svému příteli, který byl obviněn z vraždy. Tato snaha ji zavede do společnosti Charlotte Inwood, velké hvězdy, která už přece jen má nejlepší léta za sebou. Ani Marlene Dietrich nemládne a v době, kdy se film natáčel, se její věk už blížil padesátce. Nic to nemění na tom, že i v tomhle věku byla velmi krásná a zároveň chladná a odtažitá.

Skoro vypadá bezbranně.

Kdo je vrah? To je základní otázka, která je v mnoha Hitchcockových filmech stanovena, ale na její rozluštění si musíme počkat až do úplného konce. „Hrůza na jevišti“ není výjimkou. Film nás zavádí do různých hypotéz, představuje nám postavy, které mohly vraždit, aby pak mohlo dojít k finálnímu odhalení, které bude, více anebo méně, překvapivé. V případě „Hrůzy na jevišti“ se jedná spíše o překvapení menší.

Tady má někdo podezření.

Na Hitcochckovi je skutečně úžasné, s jakými lidmi dokázal natáčet a co z nich dokázal dostat. Marlene Dietrich je podle jména určitě největší hvězdou, ale Jane Wyman ji celkem obstojně zastiňuje. Vyčnívají i další herecké výkony, především pak díky tomu, že jsou jim napsány velmi zajímavé postavy – otec hlavní hrdinky nebo Joyce Grenfell v krásné roli na pouti. Když už mluvím o těch hercích, určitě by bylo škoda nezmínit, že ve filmu se objevuje Patricia Hitchcock, Mistrova dcera, a to vůbec ve své první filmové roli. Tenkrát jí bylo už 22 let.

Neprošel kolem ní snad sám... Ano! Je to Hitchcock!

Osobně mě snímek „Hrůza ne jevišti“ zase tak moc nedostal. I když rozhodně není špatně natočený, jsou to hlavně herecké výkony, kvůli kterým stálo za to film sledovat. Z hlediska příběhu se nejedná o tak zásadní příspěvek do Hitchovy filmografie, i když mu nelze vzít, že i tentokrát se postaral o zajímavou atmosféru, kterou dokázal oživit zajímavým použitím humoru, což ho také, mimo jiné, proslavilo. Bohužel „Hrůza na jevišti“ není film, který bych si měl pamatovat celý život a který by mě nějak zásadně ovlivnil.

 

Hodnocení: 65 %

 

Osobní žebříček

„Hrůza na jevišti“ mohla být o něco více depresivní, o něco více temná. Pak by to byl skutečně skvělý film. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.

 

1. „Psycho“

2. „Ptáci“

3. Provaz

4. „Mrtvá a živá“

5. Rozdvojená duše

6. „Ani stín podezření“

7. Zmizení staré dámy

8. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)

9. „Podezření“

10. „Příšerný host“

11. „Pověstný muž“

12. „Záchranný člun“

13. „Mladý a nezkušený“

14. Zahraniční dopisovatel

15. Sabotér

16. „Její zpověď“

17. Zběsilost

18. „Vražda!“

19. „Sabotáž“

20. „Pan Smith s manželkou“

21. The 39 Steps

22. Secret Agent

23. „Číslo sedmnáct“

24. Farmářova žena

25. Zahrada rozkoše

26. „Hrůza na jevišti“

27. „...a neuveď nás v pokušení“

28. „Žena se špatnou pověstí“

29. „Boj na nůž“

30. Juno a páv

31. „Případ Caradineová“

32. „Bon Voyage“

33. Jamaica Inn

34. Pod obratníkem Kozoroha

35. „Co moře pohltí“

36. Rozmary bohaté ženy

37. „Světový šampion“

38. „Malgašské dobrodružství“

39. Waltzes from Vienna

40. Na šikmé ploše

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentářSouvisející články