Na sever severozápadní linkou
North by Northwest
USA, 1959, 136 minut
Režie: Alfred Hitchcock
Scénář: Ernest Lehman
Hrají:
Cary Grant (Roger O. Thornhill)
Eva Marie Saint (Eve Kendall)
James Mason (Phillip Vandamm)
Jessie Royce Landis (Clara Thornhill)
Čím starší Alfred Hitchcock byl, tím lepší filmy natáčel. „Na sever severozápadní linkou“ je jeden z vrcholů jeho tvorby, i když je pravdou, že ještě nějaké další přidal. Po natočení snímku „Na sever severozápadní linkou“ se Alfred Hitchcock představil jako autor vskutku hororový, protože dva jeho následující filmy byly „Psycho“ a „Ptáci“. Jak jsem říkal, ke stáří natočil to nejlepší, co světu předvedl.
„Na sever severozápadní linkou“ je vrcholem jeho špionážních filmů, respektive filmů, kde jde především o to, že se na nesprávném místě v nesprávný čas objeví nevinný člověk. Tohle je prvek, který Alfred Hitchcock měl rád celou svou kariéru a „Na sever severozápadní linkou“ je vrcholem tohoto konceptu. Nutno říct, že snímek se povedl ve všech ohledech, a to i přesto, že zde není v hlavní roli některá z výrazných hitchcockovských ženských hvězd. Eva Marie Saint však nezklame, naopak.
Hvězdou hereckého obsazení je samozřejmě Cary Grant, který si ukradl celý film pro sebe. Tak je to naprosto logické, on je hlavní postavou, na kterou se kamera soustředí většinu doby, ale především je tak skvělým hercem, že tu pozornost, která je mu věnována, s radostí přijímá a užívá si ji. Je skvělý v konverzačních sekvencích, stejně jako v sekvencích akčních. Je to takový prototyp hitchcockovského hrdiny. Trochu starší, alespoň na první pohled, ale výrazně charismatický. Takový muž vás přinutí se dívat celou dobu a nebudete mít potřebu očima těkat po místnosti.
Druhou výraznou postavou je Eve Kendall v podání zmiňované Evy Marie Saint. Tahle kráska, která si zahrála Marthu Kentovou ve snímku „Superman se vrací“, ukázala, že je skvělou herečkou a že je hodna být Grantovou partnerkou a ženskou představitelkou v Hitchovu filmu. Je mezi nimi zajímavá chemie a jejich jiskření ve vlaku je naprosto dokonalé, možná nejlepší, jaké kdy Alfred Hitchcock ve svých filmech předvedl. I když je pravda, že Cary Grant a Grace Kelly, to byl také úžasný koncert. Těžko přístupný James Mason pak zůstává v pozadí hlavní herecké dvojice.
„Na sever severozápadní linkou“ je vrcholem „Alfreda Hitchcocka“ jako Mistra napětí, vrcholem, který byl překonán hned filmem následujícím. Tím není nic menšího než „Psycho“. Přesto Alfred Hitchcock ukazuje, jak silným je režisérem, pokud přijde na napětí a jak dokáže diváka doslova upoutat ke křeslu a dvě hodiny ho vodí, hraje si s ním, ale nikdy nepoleví. Vždycky budete jako struna čekat, co přijde dál.
Hodnocení: 95 %
Osobní žebříček
„Na sever severozápadní linkou“ je snímkem, který dokazuje, jak chytrým a poutavým filmařem Alfred Hitchcock byl. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.
1. „Psycho“
3. Vertigo
4. „Na sever severozápadní linkou“
5. „Ptáci“
6. Provaz
7. „Nesprávný muž“
9. „Mrtvá a živá“
11. Rozdvojená duše
12. „Ani stín podezření“
14. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1956)
15. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)
16. „Podezření“
17. „Příšerný host“
18. Chyťte zloděje
19. „Pověstný muž“
20. Zpovídám se
21. „Záchranný člun“
22. „Potíže s Harrym“
23. „Mladý a nezkušený“
25. Sabotér
26. „Její zpověď“
27. Zběsilost
28 „Vražda!“
29. „Sabotáž“
30. „Pan Smith s manželkou“
31. The 39 Steps
32. Secret Agent
33. „Číslo sedmnáct“
34. Farmářova žena
35. Zahrada rozkoše
36. Hrůza na jevišti
37. „...a neuveď nás v pokušení“
38. „Žena se špatnou pověstí“
39. „Boj na nůž“
40. Juno a páv
41. „Případ Caradineová“
42. „Bon Voyage“
43. Jamaica Inn
45. „Co moře pohltí“
47. „Světový šampion“
48. „Malgašské dobrodružství“
50. Na šikmé ploše