Creepshow 2: Plíživý děs (1987)

55%
Jedno "Creepshow" nestačí. Stephen King a George A. Romero se rozhodli, že je třeba ještě dalších hororových filmových povídek. A trochu té zábavy.

 

Creepshow 2: Plíživý děs

Creepshow 2

USA, 1987, 92 minut

 

Režie: Michael Gornick

Scénář: George A. Romero a Lucille Fletcher podle příběhů Stephena Kinga

Hrají:

Tom Savini (The Creep)

George Kennedy (Ray Spruce)

Dorothy Lamour (Martha Sprouce)

Holt McCallany (Sam Whitemoon)

 

Nebudu nikde tvrdit, že „Creepshow“ je převratným filmem, který by do hororu udělal díru, ale rozhodně se jedná o jeden ze zajímavějších povídkových filmů v žánru. Nutno ale říct, že hodně navazuje na tak klasický film, jakým byl Tales from the Crypt. Co si budeme povídat, čerpá z něj skutečně hodně a na pokračování „Creepshow“, které bylo nazváno „Plíživý děs“, je tato inspirace ještě patrnější. Jednotlivé povídky jsou totiž uváděny animovaným rámcem, téměř komiksovým, což souvisí i s tím, že „Creepshow“ je fiktivním komiksovým sborníkem, který je ve filmu zmiňován a z něhož jsou vlastně jednotlivé příběhy vyprávěny. Pojďme se na všechny tři povídky, které můžeme sledovat, podívat postupně.

 Tom Savini. Opravdu.

Starý náčelník Dřevěná hlava (Old Chief Woodnhead)

První povídka nás přivádí do malinkého městečka někde na západě, kde žije pár místních a spousta indiánů. Staří manželé se snaží udržet při životě malý krámek, kde se objeví tak jednou týdně jediný zákazník. Jak se ukáže, čekají je větší problémy. Majitel obchůdku Ray (hraje ho George Kennedy) se stará o svou chloubu, dřevěného indiánského náčelníka před obchodem. Skutečný náčelník mu přijde splatit dluhy, což Rayovi a hlavně jeho ženě vyrazí dech. Co jim ještě víc vyrazí dech, to je další návštěva. Tři mladíci se rozhodnou, že obchod vyloupí. To by ale na vše nesměl dohlížet dřevěný náčelník. Zajímavá povídka, která staví hlavně na tom, že dobro může zvítězit nad zlem, i když to vítězství nebývá vždy jednoznačné anebo včasné. Povídka nic neobjevuje, jen chce bavit.

Dřevěný náčelník to rozhřeší.

Prám (The Raft)

Nejinak je tomu i v případě povídky „Prám“. Čtveřice mladých lidí se jede vykoupat do malého jezera. Je už studené, ale mladé to neodradí. Doplavou až na dřevěné molo uprostřed jezera. Jenže spolu s nimi připlave ještě něco. Molo – prám – se tak stává klaustrofobním prostředím, kde má čtveřice přežít anebo umřít. Ve vodě je totiž něco, co po nich jde. Je to jenom olejnatá skvrna, anebo je to něco víc? Jak se později ukáže, je to přece jen něco trochu víc. Klasický monster horor, kde je monstrem něco, co neznáme, nechápeme a nerozumíme tomu. Není to výjimečné, ale dobře natočené. Saviniho přínos je patrný, i když efekty dělali jiní, mimo jiné také Gregory Nicotero (režisér druhé řady seriálu „The Walking Dead“ a Saviniho žák).

Není čas sundávat si obličej.

Příběh stopaře (The Hitchhiker)

Poslední povídka se snaží bránit staré dobré lidské hodnoty, jako jsou „nezesmilníš“ a „budeš pravdu mluviti“. Hlavní hrdinka udělala obojí. Sesmilnila, dokonce za peníze a se šesti orgasmy, a nakonec chtěla i lhát. Nejen svému manželovi, ale také policii, protože při návratu od milence srazí stopaře. Od nehody ujede. Jenže to vypadá, že tenhle stopař je docela nezmar a hodlá se svézt za každou cenu. Šílenství se prohlubuje a právě tohle je ten nejdůležitější přínos povídky. Jinak opět plyne především jako jedna ze součástí klasických hororových sbírek. Nepřináší nic nového, ale pobaví.

Takové stopaře bych nebral.

Autory pokračování filmu „Creepshow“ jsou opět George A. Romero a Stephen King. Stephen King dodal povídky, George A. Romero scénář, ale tentokrát si otec zombie nesedl na režisérskou stoličku, tu přenechal Michaelu Gornickovi. Michael Gornick dělal kameru pro „Úsvit mrtvých“ a produkoval seriál „Svědectví“ podle Kinga. Rozhodně se tak nejedná o muže, který by se s hlavní dvojicí nikdy nesetkal. Film je pod jeho vedením celkem dobrý a nutno říct, že povídky jsou poměrně zábavné. V hororu film nevyniká, ale mezi povídkovými filmy vlastně celkem ano.

 

Hodnocení: 55%