Stephen King: Pistolník

100%
Kniha, kterou začala jedna úchvatná série.

Stephen King: Pistolník

The Gunslinger

Vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA, 1999, 249 Kč

 

Stephen King byl jeden z autorů, které jsem v dospívání miloval. I v současnosti mám ještě tendenci si kupovat každou jeho novinku, i když bohužel nemám čas je všechny přečíst. Ale na „Pistolníka“ jsem si po letech prostě musel čas udělat, protože tohle je kniha, která mi otevřela tak úchvatnou sérii, že prostě nemohu jinak než dát maximum. Je to pro mě studnice nekončící inspirace.

 Česká obálka.

To tedy mluvím o celé sérii „Temná věž“, nikoli jen o první knize, ale „Pistolník“ a samotná postava Pistolníka mi přirostli k srdci natolik, že i ve své tvorbě mám často rád podobné postavy, jako jsou Roland. Je na něm něco tak poutavého, a to především v tom, že se jedná o hrdinu, který se na první pohled jeví jako nezničitelný – a on takový v konečném důsledku je – ale to neznamená, že je dokonalý.

 

Pistolník je jako tank. Prostě jde za svým cílem a je mu v podstatě jedno, kudy bude muset jít a co bude obětovat. Tohle je linie, která se vine celou sérií, ale samozřejmě to není tak jednoduché, stejně jako není jednoduché putování, která má Roland před sebou. A i když by se zdálo, že první kniha řekla hodně, je to skutečně jen začátek cesty, která je velmi dlouhá, což je jen dobře.

 Jedna ze zahraničních obálek.

Kniha „Pistolník vypráví o tom, jak Roland pronásleduje Muže v černém. Ten mu uniká, je daleko před ním, ale Pistolník se nezastaví a pokračuje dál. Vše se odehrává ve světě, který není naší Zemí, ale má s ní podobné prvky. Především se ale jedná o svět, který jako kdyby vypadnul z nějakého amerického westernu, což není dáno jen postavou Pistolníka, ale i místy, která navštěvuje. Jen je tenhle svět ještě drsnější.

 

Kniha „Pistolník“ překvapí tím, jak je příběh nehororovým, protože od Stephena Kinga očekáváte něco jiného. Ale Stephen King není jen hororový autor, je to především autor, který vypráví skvělé příběhy a „Pistolník“ je začátek jednoho z nejlepších, které napsal. Ukazuje, že zvládne jakýkoli žánr, pokud do něj dá silné postavy a dění, které není snadné předvídat. Tohle dílo začne jitřit vaši fantazii.

 

Hodnocení: 100 %