Jízda na střele (2004)

20%
Jedna z těch hodně nepovedených adaptací Stephena Kinga.

Jízda na střele

Riding the Bullet

USA, 2004, 98 minut

 

Režie: Mick Garris

Scénář: Mick Garris podle románu Stephena Kinga

Hrají:

Jonathan Jackson (Alan Parker)

David Arquette (George Staub)

Cliff Robertson (Farmář)

Barbara Hershey (Jean Parker)

 

Z mého pohledu Mick Garris šlápl vedle. Pokusil se natočit psychedelický horor, který by dokázal lidi zaujmout – vždyť si k tomu pro jistotu vzal i předlohu Stephena Kinga, s tím už se dá něco dělat – ale nakonec ukázal, že opravdu ne každý má na to, aby něco podobného natočil. A ne každý má na to, aby adaptoval Kinga způsobem, jímž vznikne silný a plnohodnotný snímek.

I na horské dráze jsou divní týpci.

Alan Parker (Jonathan Jackson) je celkem normální chlapík, který se sice možná chtěl zabít, ale to nevadí, přítelkyně ho zachránila, miluje ho a teď je na něm, aby se alespoň stihl rozloučit se svou matkou. Sousedka jeho mámy mu totiž zavolala, že je na tom jeho rodička velmi špatně, měla infarkt, je v nemocnici a je možné, že moc dlouho nevydrží. Alan se tedy vydává na cestu.

Kam se jede?

Jenže cesta velmi brzy končí, protože se Alanovi porouchá auto. Ale on se nevzdává. Začne stopovat. A v tu chvíli už to začíná být opravdu divné. Do dění se dostávají lidé, kteří by měli být mrtví, a Alan dostává na výběr. Ten večer musí někdo zemřít. Buď ona, anebo jeho matka. Výběr je na něm, ale někoho určit musí, protože jinak půjdou pod drn oba dva. Zajímavá volba.

Asi někam daleko.

Místo toho, abychom sledovali napínavý horor, jsme svědky toho, jak se snímek „Jízda na střele“ stává divnější a divnější, chce mít skoro i filosofický přesah, ale ve skutečnosti posloucháte jen bláboly, které se tváří jako něco důležité. film vás chce zmást tím, co se děje, kdo je ještě duch a kdo už nikoli, kdo je mrtvý, kdo nikoli a do toho se pořád jede na horské dráze.

Hezký obrázek.

Adaptovat Stephena Kinga není jednoduché, většinou z toho vzejdou filmy, které nestojí za pozornost. Bohužel je americký snímek „Jízda na střele“ přesně takovým příkladem. Od Micka Garrise, který se v hororu profiluje už docela dlouho, bych čekal trochu více, má za sebou už i celkem úspěšné Kingovy adaptace, ale „Jízda na střele“ se prostě nepovedla a sledovat ji je utrpení.

 

Hodnocení: 20 %