Stephen King: Revival

50%
Jako kdyby v posledních letech Kingovi docházel dech.

Stephen King: Revival

Revival

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský, 2015, 349 Kč

 

V posledních letech jsem Stephena Kinga trochu zanedbával, a tak se poslední dobou dostávám k tomu, že dočítám nějaké ty resty z jeho nedávné tvorby. A tam patří i kniha „Revival“, pod jejímž názvem jsem si popravdě nedokázal nic moc představit, hlavně proto, že slovo revival mám spojené se skupinami, které jen imitují ty kapely, které už nehrají, i když ani top není pravda, revivalovat se dá i stále hrající kapela, hlavně proto, že revival je pro nájem levnější. Ale o tomhle kniha „Revival“ skutečně není.

Obálka knihy

Slovo revival jako takové znamená oživení, obrodu, obnovu, apod. V tomhle směru už se tak trochu dostáváme k meritu věci, protože tohle je něco, na co Stephen King v knize „Revival“ spíše cílí. Můžeme mluvit o náboženském revivalu, což jsou hromadné seance, kde třeba může docházet i k tomu, že kněz, pokud je to vůbec kněz, nebo prostě samozvaný pastor, někoho uzdraví. V Americe celkem běžné. Použití revival v češtině pro název knihy je ale divné. Nesedí to.

 

Ale budiž, ono by se k překladu dalo vždycky něco najít, ale přiznám se, že poslední vydání Kinga mě v tomhle ohledu docela vadí. Na to, o jak známého autora se jedná, by bylo fajn věnovat více času i korekturám. Ale zůstaňme u příběhu, jenž se věnuje revivalům jen okrajově, i když je to součást důležitá. Revival – především pak v angličtině – má ale více významů a pro název knihy se vlastně hodí, jen v té češtině to tolik nesedí. Je však pravdou, že obroda, obnova nebo oživení také dokonale nesedí.

Obálka anglického vydání

V hlavní roli knihy „Revival“ máme Jamieho Mortona, jehož sledujeme od šesti let až po šedesátku. Na Kinga he „Revival“ relativně útlá kniha, ale přesto zvládne projet téměř celý jeden lidský život. Proč se věnuje tak dlouhému časovému úseku? Protože jde o to, že do Jamieho života v nepravidelných, ale spíše dlouhých intervalech zasahuje jedna osoba, muž, jehož nejprve poznává jako Charlese Jacobse, kněze. Ale později ho pozná i jako kolotočáře a právě jako samozvaného pastora.

Stephen King

Charles Jacobs se objevuje v různých fázích Jamieho života a různě jej ovlivňuje. Ať už mu pomůže jako dítěti anebo jako dospělému, anebo od něj Charles něco potřebuje a sám ho vyhledá. Většinu knihy to vypadá, že je to jen drama mezi dvěma muži, kteřísi navzájem ovlivňují životy. Skvělá studie postav, kdy Charles má trochu obsesivní zálibu v elektřině – z hlediska výzkumu, nic perverzního. Jenže ke konci se to najednou zlomí. A já jsem měl zase pocit, že King musel na konci zbytečně použít paranormální prvek, aby si zachoval svoje jméno, a to i přesto, že by kniha „Revival“ fungovala lépe skutečně jen jako lidské drama.

 

Na Kingovi je strašně moc vidět, že by raději znovu psal o 60. letech, ale tady mu to příběh tolik nedovoluje. Je skvělý při popisech závislosti, při setkáních Jamieho s Jacobsem, ale jako kdyby doba, kdy je Jamie starší, už pro Kinga nebyla tak zajímavá, jako kdyby po roce 2000 už neměl tolik co vyprávět a prostě jen dokončí příběh, jak je potřeba. Z knihy „Revival“ jsem tak měl o něco silnější pocit, že King prostě píše příběhy proto, že mu v hlavě vyskočí a tak nějak si je odbyde, nezapomene na paranormální prvek, protože by se bez něj nemusel tak dobře prodávat, a je hotovo. Na světě je další kniha, která se bude prodávat, protože má kingovský štempl.

Obálka německého vydání

Na knize „Revival“ je na jednu stranu fajn, že je to vlastně lovecraftovský horor, i když tohle si uvědomíte v podstatě až ke konci, ale na stranu druhou si říkáte, že to možná bylo až zbytečné, že by kniha lépe fungovala jako dramatický román o tom, jak se setkávají dvě postavy a jak se navzájem ovlivňují. Jenže to byl nebyl tak zajímavý King, to by se tak dobře neprodával. Ale je to škoda, protože King prostě umí skvěle postavy, jenže horor už mu tak dobře nejde. Jasně, je tam lehká plíživost, ale ten skutečný horor se odbyde v poslední relativně krátké části a je hotovo. Jako kdyby King už to nejlepší napsal a teď už jen jel na setrvačnost.

 

Hodnocení: 50 %