#89 - Kruh (1998)

Japonský "Kruh" započal doslova šílenství. Šílenství po japonských hororech s duchy, černovlasými, děsivými. Už to trochu opadlo, ale i tohle přinesl konec 90. let.

 

Kruh

Ringu

Japonsko, 1998, 96 minut

 

Režie: Hideo Nakata

Scénář: Hiroshi Takahashi podle románu Kodži Suzukiho

Hrají:

Nanako Matsushima (Reiko Asakawa)

Hiroyuki Sanada (Ryûji Takayama)

Rikiya Ôtaka (Yôichi Asakawa)

Rie Ino'o (Sadako Yamamura)

 

Tohle je film, kterým to všechno začalo. Co? Šílenství po japonských hororech. A nejen těch japonských. Také korejských, thajských a kdoví jakých ještě. „Kruh“ otevřel dveře filmům jako „Nenávist“, Oko či „Zmeškaný hovor“. A všechno jsou tak trochu kopie, všechny staví na podobné atmosféře a vlastně i podobné zápletce. Ringu pak již nikdo neodpáře, že byl prvním skutečným úspěchem.

Někdy i očíčko stačí, aby se člověk vyděsil.

Příběh „Kruhu“ není příliš komplikovaný. V podstatě jde jen o to, že tu máme nějakou kazetu, po jejímž zhlédnutí divák do týdne zemře. Ale ono to je jednoduché jen na první pohled. Film je mysteriózní horor s tajemnými prvky, kdy se zdá, že na první pohled jsou věci dány, ale spolu s hlavní hrdinkou a jejím bývalým manželem se dostáváme hlouběji do problému a zjišťujeme, že to má mnohem větší hloubku. Navíc nemáme pouze hlavní linii – nalezení pravdy – ale ještě linii druhou, která tkví nikoli tak v záchraně vlastního života, ale v záchraně dítěte.

Co teprve, když se ukáže celá?

Příběh je vlastně takovou městskou legendou, podobně jako tomu bylo ve filmu Candyman. Jen je to všechno podáno jinak, asi by se dalo říci, že japonsky. Film je obecně temnější, než americký horor, je mysterióznější a také jeho vyznění je ve finále mnohem silnější. Jestli nás čeká happy end? Ale ano, vždycky je možné vysledovat nějaký druh šťastného konce, ale ve finále nakonec vše přebíjí pocit z toho, že situace je stejně bezvýchodná a že to prostě jinak dopadnout nemohlo. A také skutečnost, že to vůbec neskončilo.

Jasně, podívejte se na to společně a ještě zavolejte všem známým.

V čem je „Kruh“ tak skvělý? Kromě toho, že je první, je unikátní svým příběhem, který je skvěle spojen s osobní tragédií a s láskou k dítěti, která je v rozporu s nenávistí na druhé straně. Je unikátní tím, že představuje jinou kulturu, na níž nejsme až tak zvyklí. Ale hlavně ta atmosféra, ta by se prostě dala krájet. Je temná, je děsivá, stejně jako je srdcervoucí a neútěšná. Sakra, a co si budeme nalhávat, když ta potvora začne vylézat z televize, je to jeden z vůbec nejděsivějších okamžiků, jaké je možné si představit. Kostrbaté neohrabané pohyby ducha, které byly dotaženy k dokonalosti v dalších filmech, ale hlavně to oko. To oko, které se dívá. Oko, které zabíjí.

Nene, je tam víc než jen šumění obrazu.

Kruh se dočkal sequelu i prequelu, remaků, poměrně úspěšných, ale prostě amerických, a dalších pokračování, ať už více či méně autorizovaných. Tenhle film měl na žánr obrovský vliv, a to nejen na japonský, ale v podstatě na celosvětový. Od té doby se začaly natáčet nové, děsivé filmy, kde je snaha vyvolat hrůzu na prvním místě, na druhou stranu je to někdy na úkor příběhu. Například Španělsko se také vydalo cestou duchařin. „Kruhu“ se podařilo skloubit všechno dobré dohromady a vznikl tak originální film, který, pravda, by nemohl existovat bez toho, aby byla napsána skvělá předloha Kodžiho Suzukiho, která je v něčem ještě silnější a hlavně i zajímavější. Některé prvky prostě do filmu přeneseny nebyly, čímž film nebyl ochuzen, ale v knižní podobě je to doslova lahůdka.

 

Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Jeden z nejlepších hororů všech dob a rozhodně jeden z nejlepších japonských hororů, který staví na skvělém odkazu legend a duchů, jež jsou pro japonskou kulturu důležité, ale staví i na moderních filmových principech, které jsou především americké. Přesto si film zachovává svou jedinečnost a hlavně atmosféru, která mi kdysi nedala spát.

 

Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Film, který děsil a děsí, nemám moc prvků, pro které by neměl být zařazen mezi 101 nejlepších hororů všech dob. Naprosto si to zaslouží a k tomu není co dodat. Navíc japonského hororu jsme tu zas tolik neměli.

101 nejlepších hororů (duchové, vrazi)


Přidat komentářSouvisející články