#79 - A Chinese Ghost Story (1987)

Asijská kinematografie, to nejsou jenom duchařské horory, ale také krásné, fantastické příběhy, jakým je právě také "A Chinese Ghost Story".

 

A Chinese Ghost Story

Sien nui yau wan

Hong Kong, 1987, 98 minut

 

Režie: Siu-Tung Ching

Scénář: Gai Chi Yuen podle příběhu zapsaného v 17. století Songling Puem

Hrají:

Leslie Cheung (Ling Choi Sin)

Joey Wang (Lit Sin Seen)

Ma Wu (Yin Chek Hsia)

Siu-Ming Lau (Stromový duch)

 

Čínské filmy jsou pro mě osobně velmi příjemným zpestřením, protože filmy, na něž se obvykle dívám, jsou spíše americké, sem tam evropské provenience. Čínské filmy mají svou vlastní, velmi zvláštní a velmi krásnou poetiku, která prostě nemůže být v jiném, než právě v čínském, případně, jak je tomu zde, v hongkongském filmu. Asijskou kinematografii jsme v tomhle seriálu, kromě filmu Onibaba, neměli, a tak je jen dobře, že to můžeme zase trochu napravit.

Tenhle že by měl dostat srdce té nejkrásnější?

I když je „Chinese Ghost Story“ (český název neexistuje, tak jsem převzal ten poměrně známý anglický) duchařským příběhem a název slibuje především horor, film vás může překvapit, ale také zklamat. Je to totiž komedie, která je spojena s hororem a také s čínským akčním filmem, kde jsou souboje skutečně krásné taneční výstupy. Osobně právě tohle na čínských filmech zbožňuji, a proto jsem si zamiloval i filmy jako „Tygr a drak“, „Hrdina“ nebo „Klan létajících dýk“. Evropskému i americkému publiku je vzdálená ona surreálnost, která se ve všech filmech vyskytuje, ale přesto si je oblibují, protože jsou prostě úchvatné, snové a krásné.

Ale za tuhle stojí bojovat.

„Chinese Ghost Story“ je příběh o tom, jak se jeden malý a trochu bázlivý výběrčí daní vydá do kraje, kde zabíjí stromový duch (nebo duch lesa, jak chcete) a to za pomoci dívky, která se mužům zjevuje, svede je a duch se o ně pak postará. Právě do téhle dívky se muž (no, spíš starší chlapec) zamiluje a nakonec se s pomocí šermířského mistra snaží o to, aby dívku osvobodili a ducha lesa porazili. Všechny postavy, které lze považovat nikoli za komparz a které se zde objevují více, jsou něčím zvláštní, jsou něčím jedinečné.

Žádné zranění ho nezastaví.

Výběrčí daní (jméno se mi příliš používat nechce, stejně si ho z filmu nepamatuji, ale je to Ling Choi Sin) je komickým prvkem celého filmu, on je tím, kdo vás dokáže rozesmát. Dívka je tou krásnou, do které se nelze nezamilovat, ale stejně jako je krásná, je také prokletá. Již při druhém pohledu na ni je jasné, že je smutnou hrdinkou, která trpí osudem, po němž nikdy netoužila. Musí pomáhat stromovému duchovi, zvláštní to osobě, která dává vzpomenout na doby divadla, kdy všechny role hráli pouze muži. V Asii toto není nic neobvyklého, i když v našich končinách už se s tím tolik nesetkáme. Má to něco do sebe a postavu ducha to tak činí jaksi bezpohlavní a tím nereálnější. Poslední postavou, která se zde objevuje, je šermířský mistr, hrdina, který dokáže každého porazit, nejspíš ani nemá strach a do každého boje jde s tím, že ví o svých schopnostech, je skutečným mistrem svého řemesla.

Víla. Jinak ji neumím pojmenovat.

Film, pokud jste nadšenci čínské a hongkongské kinematografie, vás nadchne především díky obrazům, které jsou vám prezentovány, nikoli až tak kvůli samotné hororovosti, která je díky humorné stránce a akčním výstupům zatlačena do pozadí. Ale pokud máte stejně jako já rádi čínské wushu létání, budete se v tomhle vyžívat. Jakmile dojde na bitvu s duchem lesa, možná vám to něco připomene. Mně to připomnělo Evil Dead, kdy sám Sam Raimi pronesl, že se při natáčení dvojky tímhle filmem dost inspiroval, což je v rámci knihy 101 hororů, které musíte vidět, než zemřete, mírně zavádějící, protože „Chinese Ghost Story“ je uveden nechronologicky až za „Evil Dead II“.

 

Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Pokud se vám líbí směs hororu a humoru, který je sem tam až trochu dětinský, budete tímhle filmem nadšeni. Jsou tu nádherné efekty, všechno skvělá ruční a provázková práce. V tomhle jsou Číňani mistry a Amerika by se od nich měla učit. Ale dnešní divák má asi radši digitální efekty. No, já osobně po nich tolik netoužím.

 

Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Hororovost filmu je docela potlačena, u tohohle filmu se vážně pravděpodobně bát nebudete, odnesete si spíš dojem toho, že tohle byla poměrně zajímavá podívaná, ale pokud jste viděli novější čínské filmy, příliš objevné vám to asi nepřijde. 

101 nejlepších hororů (duchové)


Přidat komentářSouvisející články