#54 - Čelisti (1975)

Steven Spielberg není můj nejoblíbenější režisér, příliš jej ani nevyhledávám, ale nelze mu upřít, že "Čelisti" jsou filmem, který se mu prostě povedl a který byl již tolikrát vykraden.

 

Čelisti

Jaws

USA, 1975, 124 minut

 

Režie: Steven Spielberg

Scénář: Peter Benchley a Carl Gottlieb podle románu Petera Benchleyho

Hrají:

Roy Scheider (Martin Brody)

Robert Shaw (Sam Quint)

Richard Dreyfuss (Matt Hooper)

Lorraine Gary (Ellen Brody)

 

Stevena Spielberga a jeho filmy příliš v lásce nemám, k tomu se přiznám rovnou. Ale přesto jsou zde snímky, u kterých ani já nemohu polemizovat o jejich kvalitě. Osobně si nejvíce cením jeho sci-fi filmů, kdy na první místo bych jednoznačně dosadil „Blízká setkání třetího druhu“ a následně pokračoval s „Minority Report“ a snímkem „Válka světů“, záměrně vynechávám „E.T. – Mimozemšťana“, protože tenhle film opravdu nemusím, podobně jako „Jurský Park“, kde děti hrají až příliš prim. Ale má i další dobré filmy jako „Zachraňte vojína Ryana“ nebo „Schindlerův seznam“. Asi většina diváků by se mnou nesouhlasila, kdybych kritizoval některé jeho filmy, ale u mě osobně je to čistě averze k režisérovi a některým jeho počinům. Podobně jako to mám u Ridleyho Scotta.

 

Trojice nevšedních hrdinů.

„Čelisti“ jsou další výjimkou, kterou u Spielberga dělám. Tohle je prostě film, který je dobře natočený, má skvělý příběh, skvělou režii, skvělé herecké výkony a sám bych ho zařadil před Hitchcockův film Ptáci, kteří se zabývají obdobnou tématikou. „Čelisti“ jsou pro mě jako horor, kde je vrahem zvíře, prostě lepší.

 

Martin Brody se hodně snaží, ale když jsou úřady proti...

První polovina filmu je skutečně hororová a přináší nám záběry, které se v podobných filmech staly doslova klišé. „Čelisti“ rozpoutaly hotové běsnění. Kromě toho, že donutily mnoho plavců chvíli zanechat oblíbené činnosti, také nechaly vzniknout dalším filmům, které těžily z úspěchu „Čelistí“. Osobně bych řekl, že žádný další film se „Čelistem“ nedokázal vyrovnat. Myslím samozřejmě film, kde je nějaké to zvíře-zabiják, ať už by se jednalo o další žraloky, krokodýly, kosatky, piraně, hady, hmyz a já nevím, co všechno. Ale možná nám svítá na trochu lepší časy. Třeba nový remake filmu „Piraňa“, který kritiky považují za lepší než originální verze (u remaků skutečně neobvyklé), otevře cestu dalším podobným filmům. Otázka však zůstává nad kvalitou – viz Noc žraloka 3D.

 

Krasavec těsně před svým koncem.

„Čelisti“ jsou filmem, kde je poměrně jednoduchý příběh. Na malé městečko Amity zaútočí velký bílý žralok, a to zrovna v době, kdy se otevírá sezóna. Tomuto problému musí čelit šerif Brody, přistěhovalec z New Yorku, který má strach z vody. Ale nemusí čelit pouze velkému bílému, ale také starostovi, pro kterého je zisk městečka důležitější, než bezpečí jeho obyvatel. Brody na to však není sám a na pomoc mu přichází oceánograf Matt Hooper, v podání skvělého Richarda Dreyfusse. Výkon pánů Scheidera a Dreyfusse je pro mě osobně devizou filmu, kterou ještě doplňuje skvělý Robert Shaw, jež se vtělil do postavy protřelého, samotářského a mrzoutského lovce žraloků Quinta. Spojení těchto tří postav je tak silným motivem druhé poloviny filmu, že si divák ani neuvědomí, že celou hodinu sleduje jen tyto tři postavy a žraloka, kterého se snaží ulovit.

 

Jeden z nejděsivějších okamžiků celého filmu.

Ač je druhá polovina filmu minimálně hororová, je stejně silná, zajímavá a zábavná, jako polovina první, která těží z hororových momentů, kdy se nám velký bílý v podstatě neukáže, a my jen víme, že tady něco je, ale neumíme si ani představit, jak velké to přesně je. Navíc žraloka skutečně ani nepotřebujeme vidět, jeho absence je mnohem silnější, navíc doplněna úžasnou hudbou Johna Williamse, jednoho z nejlepších skladatelů filmové historie, který si právem za hudbu k „Čelistem“ vysloužil Oscara. Základní hudební složka, která doprovází žraloka, je natolik silná, že člověka mrazí kdykoli se ozve.

 

Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Jeden z nejlepších hororů, které mají ve svém středu zabijáckou bestii, jíž je potřeba se zbavit. Film je průkopníkem žánru a nechal vzniknout obdobným filmům a bohužel i pokračováním, která si film nezasloužil. Některé filmy by prostě měly zůstat jedináčky.

 

Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

I když film režíroval Steven Spielberg, s jehož filmy se většinou neztotožňuji, jedná se o tak skvělý zážitek, kterému nemám co vytýkat. Film je silný po všech stránkách, navíc odvaha, s kterou bylo ve filmu žralokem zabito i dítě, je pro mě dalším důvodem, proč dát Spielbergovi plusové body a nekritizovat.

101 nejlepších hororů (survival, zvířata)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář

Související články