#86 - Drákula (1992)

Mnohými je tahle adaptace klasického upířího románu odsuzována, ale podle mě si Coppola vedl skvěle a natočil "Draculu", jaký by měl být.

 

Drákula

Dracula

USA, 1992, 128 minut

 

Režie: Francis Ford Coppola

Scénář: James V. Hart podle románu Brama Stokera

Hrají:

Gary Oldman (Hrabě Dracula / Vlad III Draculea)

Winona Ryder (Mina Murray / Elisabeta)

Anthony Hopkins (Profesor Abraham Van Helsing)

Keanu Reeves (Jonathan Harker)

 

Pro mě osobně je Coppolova verze „Draculy“ tou nejlepší. Předlohy se nedrží dokonale, stejně jako ostatní filmy natočené podle románu Brama Stokera, ale nejlépe zachycuje dobu, v které se měl příběh původně odehrávat, jsou zde úžasné reálie, což je doplněno i skvělými kostýmy, za které si film vysloužil také Oscara, který byl ještě doplněn Oscarem za zvukové efekty a makeup.

Břitva v ústech a zadek místo vlasů.

Film je nádherným gotickým hororem, který je spojený s příběhem tragickým, kdy Dracula je zde jednoznačně vykreslen jako tragický hrdina, kdy jeho tragédií je nesmrtelnost. Do víru temna jej posouvá smrt jeho lásky a zatracení boha v době, kdy ještě jako Vlad bojoval proti Turkům. Od té doby se hodně změnilo, ale Dracula zůstal krvelačnou bestií. Vzhledem k tomu, že má zájem se dostat do Londýna, setkává se s Jonathanem Harkerem v podání Keenu Reevese, který rozhodně nepředvedl jeden z nejlepších výkonů. Z obrázku, který Harker má, se Dracula dovídá o tom, že existuje převtělení jeho mrtvé Elisabety, Mina Murray, která je Harkerovou snoubenkou. Rozhodne se, že tuto ženu musí najít a také následně ovládnout. Co se děje dál, už je poměrně známé.

Den, kdy se změnil.

Skvělý výkon ve filmu podává především Gary Oldman v titulní roli hraběte Draculy. Gary Oldman je naprostý chameleon, který dokáže zahrát v podstatě cokoli, od Draculy, přes vraha, komika, kmotra Harryho Pottera, až po čestného Jima Gordona. Každá jeho role je odlišná a dokonale zapamatovatelná. Skvělý herecký výkon předvádí i Anthony Hopkins, který je vůbec jedním z nejlepších herců na světě. Dal své postavě příjemný přízvuk, který odkazuje na jeho holandskou národnost. Příjemná je i Winona Ryder.

Neboj, vůbec to nebude bolet.

Čím film nejvíce uchvátí a možná i překvapí, je jeho provedení. Francis Ford Coppola se vzdal veškerých moderních triků, přičemž na počátku 90. let 20. století již měl určitou možnost využití počítačových efektů. Přesto zůstal u klasických technologií, a pokud říkám klasických, myslím skutečně klasických z dob počátku 20. století. Je to patrné například na scénách, kde projíždí vlak – jedná se o miniaturu – ve chvíli, kdy se prolínají jednotlivé obrazy, anebo v momentě, kdy Dracula či jiné postavy plují vzduchem. Film byl za tohle do jisté míry kritizován, já jsem na druhou stranu rád, že ještě někdo dokáže ocenit možnosti klasických technologií a použije je v moderní době, i když ve filmu, který se vrací o více jak století zpět do minulosti.

Trochu starší, ale pořád Gary Oldman. To jméno docela sedí.

Ve svém provedení je tak film skutečně jedinečný, a i když byl kritizován za určité nedokonalosti (Draculův stín, který si hraje vlastním životem, neumětelství Keenu Reevese), jako celek vyznívá film velmi dobře a pro mě zůstává tou nejlepší draculovskou adaptací, která kdy byla natočena. Velmi potěšující je pak přítomnost dalších herců v menších rolích, především pak Toma Waitse (pravda, ten není až tolik hercem, i když toho za svoji kariéru odehrál docela dost) anebo Monicy Bellucci, kdy ve filmu můžeme ocenit všechny její půvaby.

           

Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Jako celek film vyznívá skvěle, má své dobové kouzlo a především hrabě Dracula je skutečně úchvatně zahraný. Neříkám, že to je životní role Garyho Oldmana, ale rozhodně jedna z jeho nejlepších. Zasloužil by si za ní aspoň nominaci na Oscara, ale nedá se nic dělat.

 

Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:

Film není až tolik hororovým příběhem, i když hororových momentů je zde dostatek, jako především příběhem tragické lásky, který je zasazen do nádherných kulis. 

Vaše komentáře

ANONYM
na me az moc "hollywoodske" a navic z Drakuly nejde moc strach-takovy "vystylovany" dedecek, ktery pusobi spise jako kouzelnik nez upir
ANONYM 17.03.2013 11:53:55 Reagovat Přidat nový komentář
anonym
Je pravda, že u tohohle hororu hodně záleží na vkusu. Atmosféricky film není příliš zásadní, i když jsou zde dobré, hororové scény, ale jak je řečeno, jde hlavně o styl. Mě tenhle styl sedí - alespoň v tomto případě.
anonym 17.03.2013 16:52:57 Reagovat Přidat nový komentář
anonym
ale jo, me tenhle film celkem bavi a dokazi si ho pustit opakovane. ja chtel k tomu jen par vytek sdelit.
anonym 17.03.2013 19:33:15 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
To je dobře, ten film si určitě trochu kritiku zaslouží, protože dokonalý není. Jsem rád, že se lidé v názorech různí a že jsou tu ti, co nevidí jen to dobré.
Martin Štefko 17.03.2013 19:35:05 Reagovat Přidat nový komentář
ANONYM
Zatím nejpovedenější drákulovskej film s kouskem romantiky kde nestříka každou chvilku krev a má děj..
ANONYM 23.04.2013 19:32:23 Reagovat Přidat nový komentář
101 nejlepších hororů (upíři, příšery, zvířata)


Číst komentářeSouvisející články